Reklama

Różana: trwa renowacja elewacji zabytkowego budynku szkolnego

fot. PIM
fot. PIM

Trwa remont elewacji zabytkowego budynku Zespołu Szkół nr 5, u zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego.

Obecnie dobiega końca pierwszy etap inwestycji, obejmujący zachodnią, północną szkoły i wschodnią sali gimnastycznej. Liczący ponad 100 lat gmach nawiązuje w swej architekturze do budownictwa renesansowego i barokowego. W ramach prac wykonano m.in. osuszenie i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych, naprawę rys, pęknięć i ubytków w murze, a także renowację podcieni arkadowych wejść, cokołu i filarów z granitu oraz elementów z tufu wulkanicznego. Konserwacji poddano detale ozdobne i płaskorzeźby z piaskowca, drzwi oraz okna, których część wymieniono, wyremontowano schody zewnętrzne.

- Zaawansowanie robót wyprzedza przyjęty harmonogram. Gotowe są już największa powierzchniowo elewacja zachodnia i wschodnia sali gimnastycznej. Przeprowadzone na nich prace odebrał już Miejski Konserwator Zabytków. Na fasadzie północnej, od strony ul. Niedziałkowskiego, trwa jeszcze wymiana okien i drzwi oraz izolacja fundamentów - powiedział Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wszystkie roboty były i są realizowane pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, bo budynek od 1984 roku jest wpisany do rejestru zabytków.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
40.07 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro