Reklama

Droga rowerowa miała połączyć Poznań, Tulce i Gowarzewo. Kiedy powstanie?

Droga w kierunku Tulec | fot. Google Street View
Droga w kierunku Tulec | fot. Google Street View

Zgodnie z pierwotnym planem pierwszy etap inwestycji powinien zakończyć się... w listopadzie 2020 roku.

- Dlaczego nie rozpoczęły się nawet prace, skoro przetarg był rozstrzygnięty w 2019 roku, a termin zakończenia prac i oddania do użytku minął 30.11.2020? To bardzo ważna inwestycja. Na tej drodze jest bardzo niebezpiecznie i nie ma oświetlenia - pisze nasz czytelnik.

Chodzi o drogę rowerową, która ma połączyć Poznań (Szczepankowo) z Tulcami i Gowarzewem. Okazuje się, że przetarg rzeczywiście rozstrzygnięto w kwietniu 2019 roku, ale pojawiły się pewne problemy. - Ścieżka rowerowa na odcinku Poznań - Tulce - Gowarzewo powstaje w trybie "zaprojektuj i wybuduj". To oznacza, że wykonawca musi opracować dokumentację techniczną, a następnie zrealizować inwestycję - tłumaczy Katarzyna Fertsch z Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. - Na etapie projektowania pojawiły się jednak komplikacje (m.in. kolizje z sieciami podziemnymi). Dodatkowo, w związku z pandemią, wydłużył się czas potrzebny do uzyskania niezbędnych decyzji, uzgodnień oraz opinii. W związku z tym termin opracowania dokumentacji technicznej został wydłużony - dodaje.

Kiedy prace ruszą? ZDP liczy na to, że projekt wraz z niezbędnymi zgodami będzie gotowy na początku 2021 roku, a wówczas wiosną budowa mogłaby się rozpocząć. Prace mają trwać około pół roku.

- Ścieżka Poznań - Tulce - Gowarzewo to pierwszy etap inwestycji, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z budżetu unijnego w ramach WRPO 14+. Docelowo ścieżka będzie prowadziła aż do nowego ronda w Gowarzewie (przy sklepie Dino). W związku ze znacznym wzrostem kosztów byliśmy zmuszeni etapować prace - zaznacza Fertsch.

Jako pierwszy powstanie odcinek trasy Poznań - ul. Diamentowa na pograniczu Tulec i Gowarzewa o długości około 3,5 km. - Liczymy, że kolejne odcinki uda się zrealizować przy udziale finansowym gminy Kleszczewo. Jesienią rozpoczęły się prace projektowe dla kolejnego, około kilometrowego fragmentu tej ścieżki w samym Gowarzewie - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
9.57 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro