Reklama
Reklama

Siedziba urzędu miasta podświetlona w barwy Unii Europejskiej

fot. UMP

W środę rozpoczęła się akcja #potrzebUEmy.

Inicjatorami są stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski" i "Ruch Wspólna Polska". W jej ramach budynki należące do samorządów zostały podświetlone w barwy Unii Europejskiej, wywieszano również polskie i unijne flagi.

Ma to związek m.in. z listem, który polscy i węgierscy samorządowcy wystosowali do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej.Przedstawiono w nim wspólne stanowisko w związku z zapowiadanym wetem rządów obu państw w sprawie budżetu Unii Europejskiej oraz kwestią Funduszu Odbudowy. Jednym z sygnatariuszy jest Jacek Jaśkowiak.

- Dzięki Funduszom Europejskim zrealizowaliśmy lub wciąż realizujemy blisko 500 różnych inwestycji. Miasto zyskało kilometry nowych dróg, ścieżek rowerowych i torów tramwajowych. Z pieniędzy unijnych skorzystały poznańskie placówki oświatowe, MPK zakupiło nowoczesny tabor, a Aquanet uporządkował gospodarkę wodno-ściekową. Przebudowano most Lecha i ul. Gdyńską. Środki trafiły również do poznańskich szpitali. Fundusze Europejskie pozwalają nam na prowadzenie prac m.in. przy budowie tramwaju na Naramowice, przebudowie ronda Rataje, a także umożliwią rewaloryzację płyty Starego Rynku i dalszą rewitalizację ścisłego centrum Poznania. Polskie samorządy dobrze wykorzystały szansę na odrobienie zaległości w stosunku do Europy Zachodniej. Dlatego apeluję do premiera Mateusza Morawieckiego o powstrzymanie się od weta dotyczącego unijnego budżetu. Nie odbierajmy kolejnych pieniędzy wspólnotom lokalnym, które w wyniku pandemii koronawirusa oraz działań rządu i tak są już w trudnej sytuacji finansowej - tłumaczył prezydent Poznania.

Pełną treść listu można znaleźć tutaj. Budynek przy placu Kolegiackim będzie podświetlany również w czwartkowy i piątkowy wieczór.

Jak podało RMF FM, wiele wskazuje na to, że do weta jednak nie dojdzie. Oficjalnych informacji na ten temat jeszcze nie ma, ale jeden z unijnych dyplomatów przyznał, że praktycznie osiągnięto już w tej sprawie kompromis.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
9℃
Poziom opadów:
6.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
2.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro