Reklama
Reklama

Duży park i zabudowa mieszkaniowa. Przyjęto plany miejscowe dla Nowych Jeżyc

fot. PIM

Trwają prace nad koncepcją zagospodarowania tzw. Nowych Jeżyc.

Chodzi o teren ograniczony ulicami Kościelną, Dąbrowskiego, Żeromskiego i nasypem kolejowym wzdłuż ul. Wawrzyńca. Teren podzielono na kilka części oznaczonych literami. Na ostatniej sesji miejscy radni zajęli się fragmentami oznaczonymi jako E i F.

- To właśnie tu znajdują się dwa niezwykle istotne elementy dla całego terenu - nowy park miejski o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych oraz plac publiczny wraz z deptakami łączącymi centralną część założenia z ulicą Dąbrowskiego - tłumaczył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

- Zgodnie z przyjętymi założeniami przez teren "Nowych Jeżyc", wzdłuż nasypu kolejowego, planowana jest nowa miejska arteria komunikacyjna (tzw. nowy odcinek ulicy św. Wawrzyńca od ulicy Żeromskiego do ulicy Kościelnej). Dodatkowo przez teren ten przebiegać będzie nowa droga publiczna pomiędzy ulicą Janickiego oraz ulicą Kościelną, wzdłuż której planowany jest szpaler drzew (nowa ul. Nad Seganką), która będzie stanowić oś komunikacyjną dla całego obszaru objętego opracowaniem. Ważnym elementem tej koncepcji jest również nowy park miejski w centralnej część opracowywanych projektów planów, który będzie służyć mieszkańcom jako przestrzeń wypoczynku i rekreacji. Będzie tam można zlokalizować urządzenia sportowo-rekreacyjne (np. boiska sportowe), a także place zabaw oraz ścieżki piesze i rowerowe wraz z całą niezbędną małą architekturą - informują urzędnicy.

Powstanie również ogólnodostępny plac miejski, zlokalizowany pomiędzy ul. Dąbrowskiego a nową ulicą Nad Seganką. Jego powierzchnia porównywalna ma być z powierzchnią rynku Jeżyckiego. Poprowadzą do niego deptaki, a w zabudowie zlokalizowanej wzdłuż nich oraz na placu miejskim mają się pojawić punkty usługowe i handlowe.

Plany wypracowano w konsultacjach z mieszkańcami i inwestorami powstającej w tym rejonie zabudowy mieszkaniowej. W przyjętych założeniach projektowych dominować będzie zabudowa o wysokości 21 m, z dopuszczeniem miejscowych przewyższeń. Plan wyznacza również, w rejonie ulicy Dąbrowskiego oraz w rejonie nowej ulicy Nad Seganką, strefę lokalizacji zabudowy podwyższonej, nawiązującej parametrami do istniejącej wysokiej zabudowy usługowej na terenie Jeżyc.

Plany miejscowe dla Nowych Jeżyc są gotowe już niemal w komplecie. - Prace nad ostatnią częścią, "Jeżyce-Północ" część A, która obejmuje teren nowej ulicy św. Wawrzyńca wraz z nasypem kolejowym, przyspieszyły w związku z budową nowego odcinka ulicy św. Wawrzyńca. Jest to ostatnia część całego opracowania - zapewniają urzędnicy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro