Reklama
Reklama

Ustawa antyprzemocowa użyta w Poznaniu: mężczyzna dostał nakaz opuszczenia domu

fot. Katherine Evans
fot. Katherine Evans

Od 30 listopada działa tzw. ustawa antyprzemocowa.

W największym skrócie pozwala ona na natychmiastową izolację (w praktyce tymczasową eksmisję) sprawcy lub sprawczyni przemocy domowej od ofiar. Policjant (lub funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej) może zastosować ten środek zarówno w momencie bezpośredniego skierowania na interwencję związaną z przemocą domową, jak i na podstawie informacji uzyskanych od poszkodowanych.

Co ważne, nakaz eksmisji lub zakaz zbliżania się do konkretnego miejsca wydany przez policjanta obowiązuje przez 14 dni, a przedłużenie tego okresu może odbyć się tylko na podstawie decyzji sądu.

W Poznaniu doszło już do wykorzystania nowych przepisów w praktyce. - Kiedy mundurowi otrzymali informację, że w jednym z mieszkań w rejonie Nowego Miasta istnieje podejrzenie stosowania przemocy wobec kobiety ze strony jej męża, policjanci podjęli decyzję o natychmiastowej izolacji mężczyzny. Po zapoznaniu się ze sprawą mundurowi zdecydowali o wydaniu agresorowi nakazu opuszczenia wspólnie zamieszkałego z żoną lokalu i zakazu zbliżania się do niego na określoną odległość. Priorytetem dla policjantów było zapewnienie kobiecie i jej dzieciom bezpieczeństwa w domu - wyjaśniła Marta Mróz z komendy miejskiej.

Za złamanie zakazu grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro