Reklama

Poznańscy radni za powstaniem nowego związku transportowego. Trafi do niego majątek PKS Poznań

fot. UMP
fot. UMP

Poznań przystąpi do związku powiatowo-gminnego "Wielkopolski Transport Regionalny".

Zgodę wydali poznańscy radni. Związek stworzą w sumie 23 samorządy: powiat poznański, Poznań, powiaty grodziski, kościański, nowotomyski i obornicki oraz gminy: Rogoźno, Buk, Czempiń, Dopiewo, Duszniki, Grodzisk Wielkopolski, Kórnik, Kuślin, Miedzichowo, Międzychód, Mosina, Oborniki, Stęszew, Suchy Las, Śmigiel, Śrem i Tarnowo Podgórne.

- "Wielkopolski Transport Regionalny" powstanie do kwietnia 2021 roku, a zacznie działać w lipcu. Będzie miał własną osobowość prawną, a Miasto - za zgodą radnych - przekaże mu nieodpłatnie akcje spółki PKS Poznań S.A. Koszty transportu będą pokrywane przez wszystkich uczestników, proporcjonalnie do tego, jak często i jak długo będą jeździć autobusy na terenie każdej z gmin - informuje Urząd Miasta Poznania.

Poszczególne samorządy do końca roku powinny przyjąć statut związku.

Nowy związek to odpowiedź na trudną sytuację finansową PKS Poznań. Spółka mogła nawet ulec całkowitej likwidacji, ponieważ miasta nie było stać na finansowanie przejazdów dla mieszkańców okolicznych gmin, które nie dokładały się do całego interesu. Ostatecznie w 2019 roku opiekę nad spółką przejął powiat poznański.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
36.98 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro