Reklama
Reklama

Były poznański "Łowca Głów" napisał książkę o Powstaniu Wielkopolskim

Nie jest to typowa historyczna książka - a kryminał, w którym wplecionych zostaje wiele historycznych wątków.

Autorem książki "Szare wilki z Jarocina" jest Robert Ziółkowski, emerytowany policjant, który przez lata pracował w Zespole Poszukiwań Celowych KWP w Poznaniu. To właśnie tzw. "Łowcy Głów" zajmują się najtrudniejszymi sprawami kryminalnymi i właśnie tego dotyczyła debiutancka książka Roberta Ziółkowskiego zatytułowana właśnie "Łowcy Głów", która powstała około 10 lat temu.

Teraz policjant na emeryturze oraz ogromny pasjonat historii wychodzi już z kolejną książką. Choć nie zabrakło wątku kryminalnego w dużej mierze poświęcona jest ona Powstaniu Wielkopolskiemu, często faktom, o których się nie mówi. Skąd pomysł?

Miałem kiedyś okazję być w Jarocinie, kiedy właśnie obchodzono jedną z rocznic Powstania Wielkopolskiego. To, co miałem okazję zobaczyć chwyciło mnie za serce. Choć w każdym wielkopolskim mieście ten dzień jest wyjątkowy - są uroczystości a pod pomnikami powstańców składane są kwiaty i znicze - tam jest to coś naprawdę wyjątkowego. Była uroczysta defilada, orkiestra i ten niezwykły klimat - osoby te dosłownie zarażają tą wielką pasją do historii. Stąd moje zainteresowanie i drążenie tematu - mówi nam Robert Ziółkowski.

Wówczas zrodził się pomysł nie tylko na książkę, ale też na bliższe poznanie tajemnic Powstania Wielkopolskiego. Jak zdradza nam autor - nie skupiał się nad tym co już znamy, ale szukał ciekawostek, które mogą zainteresować i zarazić tą historyczną pasją. Autor do napisania swojego kryminału przygotowywał się około roku. Wówczas jeździł i rozmawiał z ludźmi, by na podstawie miedzy innymi wspomnień potomków powstańców i pamiątek, jakie bohaterowie po sobie pozostawili, można było pokazać Powstanie Wielkopolskie tak samo prawdziwe, ale z nieco innej strony. Ziółkowski przypomina, że ten ważny zryw historyczny dotyczy nie tylko stolicy Wielkopolski, ale też Jarocina czy Ostrowa Wielkopolskiego - miast w których działania powstańców poprzedzają wydarzenia w Poznaniu. Ważną rolę w książce odgrywają też zwykli ludzie, tacy zapomniani bohaterowie, którzy jak mówi pisarz po broń sięgali już w ostateczności, gdy wiedzieli, że inaczej już się nie da.

Wszystko rozgrywa się na tle zagadki kryminalnej - brutalnego gwałtu, zbrodni i żądzy zemsty - tak rzeczywistość i historia miesza się z fikcją. To też swoisty hołd wobec bohaterów tamtych dni. Pamiętajmy, że byli to przede wszystkim ludzie, którzy czuli, kochali, żyli w cieniu trwającej wówczas pandemii i musieli dokonywać wyborów, bardzo trudnych wyborów, które zaważyły na losach nas wszystkich. I tak chciałem to pokazać - dodaje Ziółkowski.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro