Reklama
Reklama

Jest miejscowy plan dla Szacht. Powstanie nowa dzielnica Poznania?

fot. MPU
fot. MPU

W październiku ubiegłego roku zrobiło się głośno o projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Szacht, w którym pojawiła się m.in. zabudowa usługowa i bloki.

Chodzi o teren Szacht, starej cegielni i okolic na terenie Świerczewa i Fabianowa. Urzędnicy w ubiegłym roku zaproponowali, by na terenach przy stawach pojawiła się m.in. zabudowa usługowa i mieszkaniowa wielorodzinna. - Projekt chroni zasadniczą część Szacht, która została w ostatnich latach zagospodarowana. Ale niestety, przewiduje on także wyznaczenie nowej zabudowy na terenach dawnych cegielni - zarówno po stronie Fabianowa, jak i po stronie Świerczewa. Zabudowa jednak idzie dalej w kierunku Szacht - jest ona także proponowana w miejscach kompleksów zadrzewień - wyjaśniali osiedlowi radni, którzy zaznaczali, że nie akceptują takiej wizji dla tego terenu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

W internecie pojawiła się nawet petycja w obronie Szacht, pod którą podpisało się ponad 3500 osób. - Zupełnie niezrozumiałe są dla nas propozycje zapisane w projekcie miejscowego planu, które będą skutkować m. in. wycinką kilkuset drzew w bezpośrednim sąsiedztwie Szacht - od strony ul. Mieleszyńskiej i ul. Leszczyńskiej, budową nowych dróg (m.in. kilkanaście metrów od wybudowanej wieży widokowej) i powstaniem zabudowy wielorodzinnej i usługowej - czytaliśmy w petycji. Autorzy apelowali, by sporą część terenów przeznaczonych pod zabudowę zamienić w planie na tereny zieleni urządzonej bądź nieurządzonej.

- Dla nas, jako mieszkańców, zupełnie niezrozumiała wręcz szokująca jest chęć przeznaczenia pod zabudowę tak cennych przyrodniczo terenów, a w szczególności wycinka przynajmniej kilkuset drzew (wiele z nich jest kilkudziesięcioletnia) na powierzchni prawie 6 hektarów! Teren ten stanowi zielone płuca tej części Poznania, który chce być postrzegany jako miasto przyjazne przyrodzie - dodawali autorzy petycji.

Dziś magistrat ogłosił, że plan miejscowy dla tego terenu jest gotowy. - Ma on przede wszystkim chronić ponad 100 ha cennych terenów tzw. poznańskich Szacht - zaznaczają urzędnicy. Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania podkreśla, że plan pozwoli nie tylko ochronić ten obszar, ale też zaprojektować na nim nową dzielnicę Poznania. Plan zostanie zaprezentowany na najbliższej sesji Rady Miasta i to radni zdecydują, czy zostanie przyjęty. Ma on już pozytywną opinię Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji RM.

- Opracowanie planu miejscowego miało umożliwić uregulowanie stanu prawnego oraz wydzielenie granic działek i dróg. Projekt ten jednak ma przede wszystkim chronić tereny tzw. Szacht wraz z całą, powstałą już infrastrukturą (wieża widokowa, ścieżki pieszo-rowerowe, mała architektura itp.) i takie są jego główne założenia - wyjaśnia Natalia Weremczuk, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu. W planie są też zasady powstania nowej dzielnicy, która może pojawić się na południe od Szacht.

- Jednym z głównych rozwiązań przestrzennych tego projektu jest wyznaczenie alei, która stanowi oś kompozycyjną uzupełnioną rzędem drzew, prowadzącą od ulicy Modlibowskiej w kierunku terenów zieleni oraz dominanty przestrzennej, czyli wieży widokowej na terenie Szacht. W celu stworzenia lokalnego centrum i miejsca spotkań, na tej osi zaprojektowano również teren placu miejskiego oraz przestrzeni będącej pamiątką po dawnej cegielni - tłumaczą urzędnicy.

Projekt dwa razy był wykładany do publicznego wglądu. Urzędnicy zapewniają, że naniesiono w nim zmiany, które wskazywali mieszkańcy. Chodzi chociażby o propozycje lokalizacji zabudowy mieszkaniowej w rejonie dawnych cegielni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-5℃
Poziom opadów:
1.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
68.62 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro