Reklama
Reklama

Oszuści mają nowy sposób na okradanie ludzi przez OLX

fot. policja

Jak to robią?

Coraz więcej użytkowników OLX pada ofiarą oszustów. Krotoszyńska policja opisuje, jak wygląda nowa metoda oszukiwania ludzi. - Gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już zapłacił za Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX - UWAŻAJ!!! To na pewno jest oszustwo. Szczególnie, gdy wiadomość otrzymałeś poza OLX, np. w komunikatorze WhatsApp czy Messenger - wyjaśniają funkcjonariusze.

Początkowo wszystko wygląda normalnie. Wystawiasz jakiś przedmiot na OLX. Zgłasza się do ciebie osoba zainteresowana kupnem. Wyjaśnia, że już zapłacił za przedmiot, a pieniądze można odebrać klikając w podany przez niego link. Link jest przeważnie wysyłany za pomocą komunikatorów jak np. WhatsApp. - Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz. Oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść - opisują procedurę policjanci.

Następnie otrzymujesz SMS z banku, z kodem do autoryzacji. - Nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisano, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. W tym czasie oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie - dodają. I tak zostajesz z pustym kontem.

Jak nie dać się oszukać? - Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz. Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich. Gdy korzystasz z portali aukcyjnych miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów. Rozliczaj się przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie - apelują.

Jeśli stałeś się ofiarą oszustwa, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem, by zastrzec kartę płatniczą i poinformuj o sprawie policję.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
0℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
14.06 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro