Reklama
Reklama

Abp Gądecki apeluje o przyłączenie się do Nowenny "o rychłe zakończenie pandemii" i komentuje ataki na Jana Pawła II

fot. episkopat.pl
fot. episkopat.pl

"Nowenna do św. Andrzeja Boboli w czasie epidemii" będzie odmawiana do 16 grudnia przy relikwiach Świętego w jego Sanktuarium Narodowym w Warszawie.

Przewodniczący Episkopatu Polski i metropolita poznański zachęca, by do Nowenny "o rychłe zakończenie pandemii w Polsce i na świecie" przyłączali się wszyscy wierni. Nowenna rozpoczyna się w poniedziałek i potrwa do 16 grudnia. Transmisja odbywać się będzie online.

Stanisław Gądecki wyjaśnił, że św. Andrzej Bobola przeżył epidemię w Wilnie, a w jej czasie pomagał chorym. Jego wstawiennictwo miało uchronić miasto Pińsk przed epidemią. - Ponieważ zaś św. Andrzej jest również Patronem Jedności, prośmy go o zgodę w naszej Ojczyźnie, abyśmy zaczęli patrzeć na siebie z większą życzliwością - dodał.

Ale to nie koniec. Arcybiskup wydał także oświadczenie w sprawie ataków na Jana Pawła II. Jak podkreślił w oświadczeniu duchowny, to Jan Paweł II wprowadził w Kościele przepisy prawne zwiększające realnie ochronę dzieci i młodzieży. - Wprowadził kościelne regulacje prawne, mające chronić najsłabszych, a tym samym zapoczątkował realizację procesu zmierzającego do wykrywania przestępstw seksualnych i karania duchownych, którzy się tego dopuszczają - czytamy.

Metropolita poznański ponownie podkreślił, że w przypadku sprawy Theodora McCarricka Jan Paweł II nie otrzymał pełnych informacji, a McCarrick oszukał papieża. Równocześnie duchowny wyraził współczucie dla osób skrzywdzonych przez niektórych księży i dodał, że konieczne jest osądzenie i ukaranie sprawców. - Atak na św. Jana Pawła II jest w istocie atakiem na nauczanie Kościoła, które ten Papież głosił w ciągu całego swego pontyfikatu - podkreślił. Zaapelował, by nie pozwolono zniszczyć dobrego imienia Jana Pawła II.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
3.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro