Reklama
Reklama

Z Malty znika woda. Co znaleziono na dnie?

fot. Maciej Kopiński

Operacja, którą przeprowadza się raz na cztery lata, pozwala na oczyszczenie dna zbiornika ze śmieci i namułów.

Spuszczanie wody z Malty rozpoczęło się w listopadzie. Lustro wody w zbiorniku obniża o kilka do kilkunastu centymetrów dziennie. Równolegle ze spuszczaniem wody trwa odłów ryb. Im wody mniej, tym więcej odsłania się "niespodzianek". Przy okazji POSiR apeluje.

Szanowni Państwo! W związku z oczyszczaniem dna jeziora Maltańskiego mamy do Was kilka próśb: po pierwsze - nie należy zostawiać elektrycznych hulajnóg w wodzie, gdyż mogą już nie zadziałać, po drugie: Malta to zdecydowanie nie jest miejsce na wyrzucanie wiertarek, rowerów, opon, krzeseł oraz okularów. Po trzecie - dbajmy o środowisko! - czytamy w komunikacie na portalu społecznościowym.

W miarę dostępności środków Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji planują również usunąć trzciny oraz wykonać konserwację budowli wodnych i nabrzeży. Ponowne napełnianie zbiornika będzie miało miejsce pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku, a długość procesu będzie w dużej mierze zależeć od opadów deszczu, ilości wód roztopowych i poziomu Cybiny. Szacuje się, że w Malcie jest około 2 milionów metrów sześciennych wody - informował w listopadzie Filip Borowiak, rzecznik POSiR.

Podczas ostatnich prac, 4 lata temu z dna Jeziora Maltańskiego wywieziono ponad 20 ton śmieci i około 2500 ton namułów. Odłowiono 19 ton ryb.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
2.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro