Reklama

Jest przełom w sprawie parafii, które domagają się zwrotu części gruntów od MTP

fot. MTP
fot. MTP

Pod koniec października Jacek Jaśkowiak ogłosił, że Kościół wystąpił z roszczeniami wobec Międzynarodowych Targów Poznańskich.

- To nie jest moment, gdy należy upominać się o pieniądze, nawet gdyby były zasadne, a mam w tym zakresie duże wątpliwości - mówił w październiku prezydent Poznania. Kilka dni później magistrat wyjaśnił, że chodzi o tereny położone u zbiegu ulicy Bukowskiej, Grunwaldzkiej oraz Święcickiego, na których kiedyś znajdowały się cmentarze parafialne. Współwłaścicielem gruntów jest tutaj miasto Poznań oraz Grupa MTP. Z roszczeniami wystąpiły parafie pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa oraz pw. Św. Marcina.

Jak ustaliła Gazeta Wyborcza, parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa wycofała wniosek o zwrot i starosta wydał już decyzję o umorzeniu postępowania. Ta parafia domagała się zwrotu terenu o powierzchni prawie 4 hektarów położonego od strony ulicy Święcickiego. Dziś stoją tam m.in. pawilony 6 i 6A MTP.

Nie wycofano natomiast wniosku o zwrot terenu o powierzchni 2,5 hektara, na którym stoi m.in. pawilon 5 i 5a MTP oraz znajduje się część ulic Bukowskiej i Grunwaldzkiej. Z roszczeniem wystąpiła parafia Świętego Marcina.

- Grupa MTP, jako prawnie wpisany współwłaściciel spornych nieruchomości poweźmie wszelkie kroki prawne celem potwierdzenia przysługującego mu prawa własności. Ocena zasadności roszczeń parafii jest przedmiotem toczących się analiz prawnych oraz będzie przedmiotem oceny stosownych organów administracji i niezawisłych sądów - podkreślali miesiąc temu urzędnicy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.37 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro