Reklama
Reklama

Ważna zmiana dla kierowców. Od soboty prawo jazdy można zostawić w domu

fot. Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=898674

5 grudnia zacznie obowiązywać drobna, ale istotna dla kierowców zmiana.

Tego dnia zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Jak więc służby zweryfikują nasze uprawnienia? - W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach. A tych w Polsce jest aż 21 784 620! Dokładnie tyle osób posiada krajowe prawo jazdy. Tylko w tym roku (od stycznia do października) na drogę wyjechało 242 428 nowych kierowców. W tym samym czasie, czyli od stycznia do października 2020 r., właściwe instytucje zatrzymały prawa jazdy 89 975 kierowcom. Informacje o zatrzymanych prawach jazdy także znajduję się w CEK - czytamy w serwisie Cyfryzacja KPRM.

#peselniemaznaczenia Mezoterapia igłowa i mikroigłowa -20% tylko do 31 stycznia! Salon Wonderland Centrum Handlowe ETC Swarzędz i Galeria Dębiec w Poznaniu Zarezerwuj już teraz -> www.wonderland.pl #wonderlandpolska
REKLAMA

Rząd przyznaje, że do bazy CEPiK mogą wkradać się błędy, ale jest tak bardzo rzadko. Każdy może sam zweryfikować poprawność danych, wypełniając odpowiedni formularz.

Co ważne, nowe przepisy nie oznaczają, że urzędy zaprzestaną wydawania fizycznego dokumentu. Procedura jego uzyskania będzie taka sama jak dotychczas.

KPRM zachęca do pobrania aplikacji mObywatel, w której od 5 grudnia dostępne będzie mPrawo Jazdy, zawierające m.in stan naszych punktów karnych. Nie jest to jednak obowiązkowe.

Przypomnijmy, że od dwóch lat nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-5℃
-23℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
96.73 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro