Poznańskie szpitale nie wypadły najlepiej w rankingu
Ranking szpitali publicznych i niepublicznych: wielospecjalistycznych i onkologicznych został sporządzony przez dziennik "Rzeczpospolita". Spośród stu wymienionych w rankingu szpitali publicznych znalazły się trzy poznańskie na 22, 40 oraz 53 miejscu.
Na pierwszym miejscu w rankingu szpitali publicznych dziennika "Rzeczpospolita" jest Centrum Onkologii w Bydgoszczy, nikogo to jednak nie dziwi, ponieważ ten szpital co roku znajduje się w czołówce polskich placówek medycznych. Natomiast w rankingu placówek niepublicznych prowadzi Pleszewskie Centrum Medyczne, które niedawno przekształciło się w spółkę.
Tegoroczne zestawienie zrobione zostało tuż przed zapowiadaną niedługo reforma zdrowia, która jeśli tylko wejdzie w życie,szpitale przestaną się dzielić na publiczne i niepubliczne. Wówczs mniejsze znaczenie dla oceny szpitala będzie miała jego sytuacja finansowa, ponieważ zdaniem rządu placówki najpierw spłacą wszystkie długi, a potem będą musiały dbać o wynik finansowy.
Szpitale oceniano pod względem zarządzania, jakości opieki, opieki medycznej, jakości usług dla pacjenta, certyfikatu jakości i skarg, komfortu pobytu oraz analizy zdarzeń niepożądanych.
Z poznańskich szpitali najwyżej - na 22 miejscu znalazł się Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego. Na miejscu 40 usytuował się Szpital Wojewódzki, natomiast miejsce 53 w rankingu zajęło Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Należy podkreślić, że podobne rankingi na pewno motywują wszystkie szpitale do działania, po to by w kolejnym roku być jeszcze lepszym. Wszyscy uczestnicy inwestują, szukają bardziej nowoczesnych metod wszystko po to, by pacjenci byli jeszcze bardziej zadowoleni.
Jak się okazuje największym problemem szpitali jest ciągły brak specjalistów i pielęgniarek.
W tegorocznym rankingu Rzeczpospolitej brało udział 256 szpitali.