Reklama
Reklama

Jeżyce: jedna z piękniejszych kamienic odzyskuje blask

fot. ZKZL

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zajmuje się budynkiem przy ulicy Jeżyckiej 6.

- Historyczny Poznań w sporej części był zabudowany domami w stylu szachulcowym. Jednym z takich budynków jest kamienica przy ul. Jeżyckiej 6, która została zbudowana pod koniec XIX wieku. Ta trzykondygnacyjna kamienica z poddaszem została wybudowana w konstrukcji fachwerkowej tzw. muru pruskiego. Jest to rodzaj konstrukcji szkieletowej z drewna wypełnioną w tym przypadku murem z cegły. Daje to osobliwą architekturę i oryginalny wygląd budynku - wyjaśnia Łukasz Kubiak z ZKZL.

Podjęto decyzję o gruntownym remoncie, na który obiekt czekał od wielu lat. - Zakres prac objął remont dachu, zabezpieczenie szkieletu konstrukcyjnego, remont klatki schodowej oraz pomieszczeń piwnicznych. W ramach modernizacji przygotowano izolację przeciwwilgociową fundamentów i ścian piwnicy oraz adaptację części piwnicy na węzeł cieplny. Wszystkie te prace już się zakończyły a Wykonawca na zlecenie ZKZL przystąpił do kolejnego etapu - dodaje.

Teraz czas na remont lokali mieszkalnych. Wymienione w nich zostaną drzwi i okna, a ściany będą pomalowane. Pojawią się nowe przyłącza do sieci wodno-kanalizacyjnej. Wymieniona zostanie instalacja elektryczna, zniknie 12 pieców kaflowych, a mieszkańcy ogrzewanie będą mieć zapewnione z miejskiego cieplika.

Prace kosztują prawie 6 milionów złotych, a blisko połowa z tej kwoty pochodzi z bezzwrotnego dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Inwestycja ma się zakończyć w maju przyszłego roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

34℃
21℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
15.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro