Reklama
Reklama

Sanepid osłabiony przez pandemię. Do pomocy ruszyli żołnierze WOT

fot. DWOT
fot. DWOT

Jednym z obecnych zadań terytorialsów jest wsparcie pracy administracyjnej stacji Sanitarno- Epidemiologicznych.

W tej chwili wojskowe siły w głównej mierze skierowane są na odciążenie służb medycznych w szpitalach i placówkach medycznych. Z tego powodu, odpowiednio wykwalifikowani terytorialsi prowadzą punkty pobierania wymazów na obecność koronawirusa. Od niedawna w działaniach wspierają ich wojska operacyjne (2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, 6 batalion dowodzenia, 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej). Aby system mógł sprawnie funkcjonować, potrzebna jest praca administracyjna. Z tego powodu, dowódca 12 WBOT zadecydował o wzmocnieniu wsparcia dla SSE w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej - przekazuje ppor. Anna Jasińska- Pawlikowska.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Żołnierze mojej brygady od początku są zaangażowani w walkę z pandemią. Działamy na wielu płaszczyznach, m.in. wspieramy personel Sanepidu we wprowadzaniu danych do systemu ewidencyjnego. Zależy nam, by Wielkopolanie mieli szybki i prosty dostęp do wyników testu na obecność COVID - 19 - tłumaczy płk Rafał Miernik, dowódca wielkopolskiej brygady.

Z 12 WBOT najpierw współpracowaliśmy w ramach mobilnego punktu TEST&GO na terenie województwa wielkopolskiego. Był to pierwszy i największy projekt, który zrealizowaliśmy wspólnie z dowódcą brygady i wojewodą wielkopolskim. Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pracowitość i rzetelność. Ich pomoc jest bezgraniczna. Jeśli sytuacja tego wymaga, służą w dzień i w nocy - mówi dr Jadwiga Kuczma-Napierała, dyrektor WSSE

Aktualnie, blisko 80 żołnierzy angażuje się w pracę administracyjną w regionalnych oddziałach Sanepidu (woj. wlkp i lubuskie). Do zadań terytorialsów należy: wpisywanie danych do systemu ewidencyjnego, archiwizowanie dokumentów czy sporządzanie notatek i zawiadomień o odbyciu kwarantanny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
51.02 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro