Ponad 87,5 tysiąca głosów oddano w Budżecie Obywatelskim. 15 przypadków kradzieży tożsamości
Miasto ogłosiło wyniki głosowania w ramach przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego.
Do rozdysponowania było 21 milionów złotych. O pieniądze walczyło 175 projektów. Jak poinformowano podczas poniedziałkowej konferencji, w tegorocznym głosowaniu oddano 87 575 głosów. Blisko 4000 głosów trzeba było jednak usunąć po weryfikacji dokonanej przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe. Potwierdzono też 15 przypadków kradzieży tożsamości. Oznacza to, że mieszkańcy, którzy chcieli zagłosować nie mogli tego zrobić, bo ktoś zagłosować wcześniej za nich. Miasto usunęło sfałszowane głosy i umożliwiło mieszkańcom zagłosowanie na wybrane projekty.
Ostatecznie sfinansowane zostaną 34 projekty, które uzyskały najwięcej głosów mieszkańców. Kto wygrał? W przypadku projektów ogólnomiejskich numerem jeden został już "tradycyjnie" Trener osiedlowy, senioralny i przedszkolaka, na którego zagłosowało ponad 16 tysięcy osób. Jeszcze dwa projekty ogólnomiejskie zostaną zrealizowane - Zielone Fyrtle oraz Zielony Poznań. Projekty zakładają m.in. nasadzenia nowych drzew czy tworzenie zielonych ścian.
Zrealizowanych zostanie też 31 projektów rejonowych. Wyniki dostępne są TUTAJ.
Miasto nie ukrywa, że zastanawia się nad wprowadzeniem pewnych zmian w procedurze głosowania. Wojewoda wielkopolski nie wyraził zgody na weryfikację mieszkańców za pomocą numeru PESEL, co zdaniem urzędników doprowadziło do tego, że pojawiło się wiele głosów nieważnych, czy też "oszukanych". Rozważane jest dodatkowe weryfikowanie oddanych głosów np. przez SMS czy email.