Reklama
Reklama

Co z tegoroczną kolędą?

fot. episkopat.pl

Do Bożego Narodzenia pozostał niespełna miesiąc.

Jak informuje ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, "ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca".

- W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się Msze św. dla parafian w kościele - dodaje duchowny. Ponieważ nie ma ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii, ksiądz zachęca do śledzenia komunikatów biskupów oraz lokalnych ogłoszeń parafialnych. - Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i święta to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji - podkreślił.

W przypadku naszej archidiecezji biskup Stanisław Gądecki już w październiku wydał dekret w tej sprawie. Zaznaczono w nim, że księża z archidiecezji nie będą odwiedzali domów, za to w kościołach odbywać się będą wieczorne msze św. dla zaproszonych parafian. Taka decyzja ma uchronić przed wizytą w kościele dużych grup osób.

- Podczas mszy św. należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, jak również poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domów - pisze metropolita poznański. - Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz pogadankę, poruszającą także bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowej - dodaje.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed burzami!
17℃
9℃
Poziom opadów:
6.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
4.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro