Reklama

Wielomilionowe inwestycje ZKZL. "Można sporo za takie pieniądze wydrukować. W Poznaniu woleliśmy jednak zainwestować tę kwotę"

fot. ZKZL

Pomimo pandemii koronawirusa w Poznaniu przybywa remontów i inwestycji.

W tym roku ZKZL wydał na cele inwestycyjne, remontowe i eksploatacyjne ponad 70 milionów złotych. Pomysłów na wydanie 70 milionów zł może być wiele. Można sporo za takie pieniądze wydrukować. W Poznaniu woleliśmy jednak zainwestować tę kwotę w remonty kamienic, także pustostanów, oraz nowe budownictwo komunalne, dając jednocześnie zlecenia i możliwość pracy lokalnym przedsiębiorcom - komentuje w swoim wpisie na portalu społecznościowym prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Środki wykorzystywane zostały w dużej mierze na nowe inwestycje, remonty oraz bieżącą konserwację lokali komunalnych. We wszystkich trzech wymienionych wyżej obszarach spółka zwiększyła środki finansowe oraz liczbę zakontraktowanych wykonawców w stosunku do roku ubiegłego. Ma to istotne znaczenie w dobie pandemii koronawirusa, gdzie praktycznie każdy sektor gospodarki ucierpiał na licznych obostrzeniach, które rozpoczęły się w marcu. Dzięki dobrze zarządzanym projektom, ZKZL dał możliwość utrzymania pracowników wielu firmom funkcjonującym w szeroko pojętej branży budowlanej a kwota przekraczająca 70 milionów złotych pokazuje skalę działalności firmy - przekazuje Łukasz Kubiak, rzecznik ZKZL.

Ponad 35 milionów złotych spółka przeznaczyła w tym roku na nowe inwestycje. Przedstawiciele ZKZL wymieniają tu budowę bloku przy ul. Hulewiczów, gdzie zostanie oddanych 55 mieszkań w pierwszym kwartale 2021 roku oraz w największą inwestycję ZKZL w historii czyli budowę osiedla przy ul. Opolskiej gdzie tylko w pierwszym etapie powstanie 287 mieszkań. 50 mieszkań zostało już oddanych do użytku przy ul. Darzyborskiej. Około 34 mln złotych ZKZL w tym roku przeznaczył też na remonty miejskiego zasobu - połowa budynków przeznaczonych do remontu to pustostany, których liczba znacząco zmniejszyła się w 2020 roku. Blisko 2 miliony złotych spółka przeznaczyła w tym roku na konserwacje budynków miejskich.

Rok 2020 to trudny czas dla wszystkich. Istotnym elementem walki z pandemią jest pobudzanie gospodarki zarówno krajowej jak i lokalnej. Inwestycje miejskie pozwalają na utrzymanie wielu firm na rynku a co za tym idzie dają możliwość świadczenia pracy wielu poznaniakom. Wzajemne wspieranie się podmiotów gospodarczych to klucz do sukcesu w dzisiejszych czasach i mamy nadzieję, że z każdym miesiącem wszystkie branże i przedsiębiorcy będą odbudowywać swoją pozycję mocno naruszoną przez COVID-19 - podkreśla Kubiak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-1℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
16.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro