Reklama

Arcybiskup w liście do wiernych o ataku na Jana Pawła II i aborcji

fot. KEP, archiwum
fot. KEP, archiwum

W niedzielę w kościołach Archidiecezji Poznańskiej zostanie odczytany list pasterski na adwent roku pańskiego 2020 roku.

Jak zaznacza w liście do wiernych Metropolita Poznański tegoroczny Adwent będzie inny. Będzie to inny Adwent niż te, które przeżywaliśmy do tej pory. Doświadczamy panującej epidemii koronawirusa ze wszystkimi jej ograniczeniami, które mają służyć naszemu bezpieczeństwu - pisze i apeluje też byśmy nie byli obojętni na cierpienie innych, pomagali w potrzebie szczególnie tym , którzy sami nie są w stanie poradzić sobie w tym trudnym czasie. Arcybiskup wspomina o bezdomnych, osobach, które straciły pracę oraz o tych, którzy zostali sami tracąc najbliższe im osoby.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

W liście pojawiają się też słowa o ataku na Jana Pawła II. Niektóre media wydały już na Niego wyrok twierdząc, że chronił sprawców pedofilii w Kościele i nie powinien być uznawanym za świętego. Tymczasem raport wyraźnie dowodzi, że Ojciec Święty został cynicznie oszukany przez ludzi, od których miał prawo spodziewać się prawdy. Zresztą ofiarą tych oszustw stał się nie tylko papież, ale również Departament Stanu USA oraz trzech prezydentów tego kraju, z którymi przez lata blisko współpracował prowadzący podwójne życie były kardynał. Nie pozwólmy zniszczyć dobrego imienia Świętego Jana Pawła II. Sięgnijmy po teksty papieża, aby nie tylko się z Nim emocjonalnie identyfikować, lecz także aby lepiej poznawać, jak żył i co głosił - czytamy w liście.

Arcybiskup Gądecki odnosi się też o aktualnej sytuacji w kraju - szczególnie do protestu kobiet. Żądanie prawa do zabijania nienarodzonego dziecka, szczególnie wtedy, gdy wiemy, że urodzi się ono niepełnosprawne, jest niegodne człowieka. Dla osób wierzących w Boga takie żądanie jest złem moralnym, jest grzechem. Tymczasem pośród protestujących są także ludzie, którzy określają się jako wierzący. Jednak aby być człowiekiem wierzącym w Boga, nie wystarczy przyjąć chrztu, chodzić do kościoła czy na lekcje religii. Osoba autentycznie wierząca bowiem przyjmuje do końca - z przekonaniem i zaufaniem - całą prawdę, jaką Bóg jej przekazuje, i żyje według tej prawdy - dodaje abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył też, że "Tegoroczny Program duszpasterski, którego hasłem są słowa: "Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy", przeżywać będziemy niestety przy ograniczonym fizycznym dostępie do Mszy Świętej".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
21.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro