Reklama
Reklama

Szpital na MTP gotowy. Zabezpieczona obecnie kadra medyczna jest w stanie opiekować się 200 pacjentami

fot. WUW Poznań

Zakończył się odbiór już techniczny szpitala tymczasowego budowanego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Jak już informowaliśmy aktualnie trwa proces szkoleń dla personelu medycznego. W najbliższych dniach będziemy w pełni gotowi do kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa naszych pacjentów. Obecnie jesteśmy w okresie niezwykle intensywnych przygotowań, formowania zespołów medycznych oraz szkoleń dotyczących używania sprzętu - mówi dr hab. Szczepan Cofta, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego.

Liczba łóżek w szpitalu tymczasowym będzie zwiększana etapowo. Pierwszy etap otwierający działalność pozwoli na zabezpieczenie 150 łóżek. Uniwersytet Medyczny już zabezpieczył kadrę medyczną, która jest w stanie opiekować się 200 pacjentami. W kolejnych etapach, gdy liczba pacjentów wzrośnie, kadra medyczna może być poszerzona również dzięki rekrutacji prowadzonej przez stronę szpitaltargi.pl, w ramach której zgłosiło się ponad 1200 osób - przekazuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk analizuje również sytuację w szpitalach powiatowych, w których mogłoby dojść do zmniejszenia liczby łóżek covidowych, jeśli zostaną spełnione poszczególne warunki. Przygotowujemy ewentualny plan zmniejszania liczby łóżek w określonych powiatach, jeśli sytuacja epidemiczna się ustabilizuje, a szpital tymczasowy w kolejnych etapach będzie zwiększał liczbę przyjęć. Chcemy dać oddech szpitalom powiatowym, ale kluczowa jest sytuacja związana z liczbą zakażeń. To jest warunek, który musi być spełniony - mówi wojewoda.

Pacjenci w szpitalu tymczasowym na MTP pojawią się już w pierwszym tygodniu grudnia. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, gotowość szpitala 30 listopada zostanie osiągnięta. Kolejne dni to ostatnie przygotowania kadry i pierwsi pacjenci - dodaje Łukasz Mikołajczyk.

Na terenie targów stanęły już zbiorniki z tlenem medycznym. W poznańskim szpitalu tymczasowym pojawią się też gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny leków a także całe zaplecze sanitarne dla pacjentów oraz pomieszczenia dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Na ulicach miejscami może być ślisko!
5℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
24.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro