Reklama
Reklama

Poznańska Kolej Metropolitalna nadal będze jeździć do Jarocina

fot. Włodzimierz Hoppel / archiwum
fot. Włodzimierz Hoppel / archiwum

Samorządowcy podpisali zdalnie porozumienia "o podjęciu wspólnych działań zmierzających do uruchomienia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej" na linii z Poznania do Jarocina na kolejne trzy lata.

Poznańska Kolej Metropolitalna to wspólne przedsięwzięcie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz 39 gmin i 10 powiatów położonych wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Linia do Jarocina jest linią o największym wykorzystaniu przez podróżnych spośród wszystkich linii wychodzących z Poznania. W ciągu doby na tej linii kursują 24 pary pociągów. Poprzednie porozumienie dla tej linii było zawarte na okres trzech lat, dokumenty właśnie podpisane również obowiązywać będą przez taki czas.

Samorządom położonym wzdłuż tej linii chciałbym podziękować za trzy lata współpracy i podkreślić, że była ona zgodna i harmonijna. Chciałbym zaznaczyć bardzo ważną rolę, jaką w projekcie Poznańska Kolej Metropolitalna spełniają samorządy - Miasto Poznań i Powiat Poznański. One partycypują w kosztach utrzymania wszystkich 9 linii kolejowych, ponieważ wszystkie trasy kolejowe przebiegają przez Poznań. To dla nich duże obciążenie finansowe - zwrócił uwagę Marszałek Wojciech Jankowiak.

Projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, który razem realizujemy jest unikatowy w skali kraju
- podkreślił Mariusz Wiśniewski Zastępca Prezydenta Miasta poznania.

Realizując projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców. Mamy opracowaną strategię, zapytaliśmy mieszkańców powiatu co dla nich jest najistotniejsze i usłyszeliśmy, że najpilniejszą potrzebą jest stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej. Chcemy te oczekiwania mieszkańców spełnić - mówił Tomasz Łubiński Wicestarosta Poznański.

Tadeusz Czajka, Wiceprezes Zarządu stowarzyszenia Metropolia Poznań zwrócił uwagę na zasadnicze znaczenia sprawnego transportu dla rozwoju regionu. Szybka możliwość przemieszczania się jest niezbędna dla kontynuacji rozwoju naszego regionu. W takich chwilach zauważa się, jak ważna jest zgodna współpraca samorządowców. To przynosi pozytywne efekty, które przekładają się na korzyści dla mieszkańców - powiedział.

Już na siedmiu, z dziewięciu linii Poznańskiego Węzła Kolejowego, funkcjonują połączenia kolejowe w systemie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Są to linie z Poznania (i z powrotem) do Gniezna, Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, Rogoźna, Wągrowca, Wrześni. Funkcjonowanie PKM docelowo, po uruchomieniu wszystkich dziewięciu linii, obejmie obszar w promieniu około 50 km od Poznania, wyznaczany przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach

Od stycznia 2021 roku w ramach systemu funkcjonować będzie połączenie na ósmej już linii, z Poznania do Kościana - przypomina Paweł Napieralski, Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

Do uruchomienia w przyszłości zostanie połączenie na linii Poznań-Wronki. Stanie się to po zakończeniu remontu, który trwa obecnie na tej linii (linia nr 351 Poznań - Szczecin) - dodaje.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro