Reklama

Tramwaje upamiętnią zmarłego założyciela Modertrans Poznań. Pogrzeb w sobotę

fot. MPK Poznań
fot. MPK Poznań

Andrzej Bręczewski zmarł w połowie listopada. Był zakażony koronawirusem.

Bręczewski był założycielem i prezesem firmy Modertrans Poznań. - Wizjonerskie podejście Pana Prezesa Andrzeja Bręczewskiego sprawiło, że z małego zakładu remontowego w Biskupicach stworzył firmę o ugruntowanej pozycji na polskim rynku producentów tramwajów. Pan Andrzej Bręczewski był człowiekiem bardzo pogodnym, zawsze pomocnym, skorym do rozmów i żartów, a przy tym rzeczowym i profesjonalnym. Znał po imieniu każdego pracownika firmy, z każdym zawsze porozmawiał, każdemu pomógł i doradził. Był osobą o nadzwyczajnych uzdolnieniach technicznych i niespotykanie rozległej wiedzy. Bardzo trudno jest pisać to krótkie pożegnanie, tak wiele myśli, wspomnień... Pan Prezes Bręczewski był naszym wzorem i przyjacielem! Wyrazy współczucia dla żony, córki, rodziny i przyjaciół. Cześć Jego pamięci! - pisali o swoim szefie pracownicy.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Uczcić pamięć zmarłego postanowiło też poznańskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. - Związek Andrzeja Bręczewskiego z MPK Poznań rozpoczął się w 1963 roku, poprzez naukę w przyzakładowej szkole zawodowej (choć - co sam podkreślał - przedsiębiorstwo znał już wcześniej: jego ojciec był kierowcą autobusu). Gdy 31 grudnia 2005 roku z wydzielonego już wówczas Zakładu Napraw Autobusów oraz z będącego jeszcze częścią MPK Zakładu Napraw Tramwajów powstała spółka Modertrans - stanął na jej czele. Był prezesem jej Zarządu do końca stycznia tego roku - wyjaśnia MPK.

To dzięki Bręczewskiemu firma się rozrastała i odnosiła coraz większe sukcesy na rynku. - To dzięki zaangażowaniu i pasji Andrzeja Bręczewskiego, który stale rozwijał Modertrans, Poznań uzyskał najpierw wysokopodłogowe Moderusy Alfa, a następnie - częściowo niskopodłogowe tramwaje Beta i niskopodłogowe Gamma. Dziełem spółki są także rekonstrukcje historycznych pojazdów, jak m.in. Carl Weyer czy wagon typu I.

- To był wielki Budowniczy, który na rzecz komunikacji miejskiej przepracował 57 lat, sprawny zarządca, ceniony za fachowość, Człowiek niezwykle życzliwy i pogodny (...) Był profesjonalistą, do którego dokonań odnosimy się z największym szacunkiem. Pragniemy po raz ostatni podziękować za zaangażowanie w pracę, z efektów której codziennie korzystamy - wspominają władze Miasta Poznania oraz MPK Poznań.

Na trzech tramwajach Moderus Gamma kursujących po Poznaniu pojawią się wizerunek i nota o dokonaniach Andrzeja Bręczewskiego. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę o 14.30 na Cmentarzu Junikowo. Wcześniej, o 13.00, w kościele pw. św. Andrzeja Boboli zaplanowano mszę pogrzebową.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
8.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro