Reklama

Na Cytadeli zakwitły kasztanowce. "Czyżby zmiana terminu matur?"

fot. Anna
fot. Anna

Nietypowe zjawisko zauważyła nasza czytelniczka Anna.

- Na Cytadeli zakwitły kasztany. Czyżby zmiana terminu matur - dopytuje. Kasztanowce "normalnie" zakwitają w maju, dlatego od lat kojarzone są właśnie z maturami odbywającymi się w tym miesiącu. Jeszcze kilkanaście lat temu kasztanowce kwitły wyłącznie w maju. Dziś jednak sytuacja wygląda inaczej.

Powodem rozregulowania normalnego trybu kwitnienia są m.in. susza, a także działalność człowieka, który zimą potrafi skutecznie zasalać ziemię. Kasztanowce przekwitają więc coraz szybciej, a przez to próbują ponownie zakwitać już jesienią przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Nie jest to niestety dobre dla drzew, które przez kolejne kwitnienie w roku po prostu ulegają osłabieniu.

Dendrolodzy zauważają też, że jesienne kwitnienie wiąże się z obecnością szrotówka kasztanowcowiaczka na kasztanowcach. To szkodnik, który od lat "zjada" nie tylko polskie drzewa. Zakwitając jesienią kasztanowce walczą o przetrwanie w starciu ze szkodnikiem. To właśnie przez szkodnika kasztanowce oklejane są lepkimi taśmami - szkodnik zatrzymuje się na niej w wędrówce do liści drzewa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
11.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro