Reklama

Niezwykłe znalezisko przy remoncie jednego z wielkopolskich pałaców. Broń mogła przeleżeć pod podłogą nawet około 100 lat

fot. jarocin.pl

Cenne znalezisko ujawniono podczas remontu Pałacu Radolińskich w Jarocinie. Pod podłogą ukryta była dubeltówka księcia Hugona von Radolina.

Według wstępnych informacji, jakie przekazują miejscy urzędnicy z Jarocina nieopodal dubeltówki znajdującej się pod podłogą jednego z pomieszczeń znajdowała się tabliczka z wygrawerowaną informacją wskazującą, że był to dar od cesarza Wilhelma II z 1899 roku. Zaraz po znalezieniu broń została zabezpieczona przez policję i po dokonaniu niezbędnych czynności zwrócona - informuje dr Marcin Szeląg, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Teraz czeka na konserwację, żeby można ją było zaprezentować na nowej wystawie stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie, która powstanie w pałacu Radolińskich w 2021 roku - dodaje.

Prace remontowe we wnętrzach Pałacu Radolińskich trwają do czerwca tego roku. Po ich zakończeniu zaplanowano przygotowanie stałej ekspozycji prezentującej historię i kulturę Ziemi Jarocińskiej. Wystawa stała powstanie na parterze Pałacu Radolińskich. Ekspozycja w 8 modułach tematycznych, w umiejętny sposób połączy multimedia z wartością oryginalnego eksponatu. Muzeum zyska: salę warsztatową i wystaw czasowych oraz magazyny do przechowywania zbiorów przeniesione z ratusza i SPR. W holu pałacu powstanie kameralna sala koncertowa - przekazują urzędnicy z Jarocina. Ten etap prac zrealizowany zostanie do końca 2021 roku.

Inwestycja to koszt ponad 14 mln zł , z czego ponad połowę - 7,5 mln zł stanowią pozyskane środki europejskie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
2.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro