Reklama
Reklama

Święta w czasach pandemii. Wigilia dla ubogich jednak będzie, ale w zmienionej formie

fot. Włodzimierz Hoppel / archiwum
fot. Włodzimierz Hoppel / archiwum

Osoby potrzebujące nie zostaną w tym czasie bez pomocy.

W połowie listopada prezydent Poznania zapowiedział, że nie będzie wspierał takich działań, które mogą spowodować, że zakażeń może być jeszcze więcej. A takim może być właśnie organizowana corocznie Wigilia dla ubogich. Uważam, że taka Wigilia byłaby wielką lekkomyślnością z naszej strony i nie możemy pozwolić na to, by podczas spotkania doszło do kolejnych zakażeń. Dlatego w tym roku będę apelował, by Wigilia dla ubogich w znanej nam formie się nie odbyła - nie tylko dlatego, że na targach jest szpital tymczasowy, ale dla bezpieczeństwa. Za co przepraszam wszystkich bezdomnych. Ale będę robił wszystko, by te osoby nie zostały bez pomocy i mogły otrzymać choćby w formie paczki coś w rodzaju tych potraw wigilijnych na wynos - tłumaczył prezydent Jacek Jaśkowiak i zapowiada, że o wszystkich szczegółach będzie informował na bieżąco po uzgodnieniu z Caritasem.

Dziś Caritas informuje, że osoby potrzebujące nie zostaną w tym czasie bez pomocy i choć Wigilii na MTP nie będzie spotkania obędą się w czterech poznańskich Jadłodajniach(ul.Ściegiennego133,ul.Łąkowa4,ul.Taczaka7/17,ul.Niegolewskich23).

24 grudnia we wszystkich 4 naszych Jadłodajniach będą wydawane paczki świąteczne z daniami wigilijnymi na wynos oraz paczki na pozostałą część świąt dla osób potrzebujących. Nie zabraknie barszczu z uszkami oraz karpia. Zmiana formuły jest oczywiście związana z utrudnieniami, jakie powoduje epidemia koronawirusa - przekazuje Marek Misiek z Caritas Poznań.

W tym roku bliskość między potrzebującymi musi pozostać na poziomie ducha. Nie będzie tradycyjnego dzielenia się opłatkiem i nie zasiądą wspólnie do stołu w większym gronie. Caritas Poznań zapewnia jednak, że zrobi wszystko, aby te święta mogły być dla potrzebujących jak najlepsze. Nie można dopuścić do sytuacji, aby ktokolwiek poczuł się samotny i opuszczony - dodaje.

Na organizację Wigilii Poznańska Caritas uruchomiła zbiórkę środków finansowych. Potrzebują uzbierać 84 tys. zł. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na zakup żywności, z czego następnie zostaną zrobione paczki dla minimum 1200 osób.

Do zbiórki może się dołożyć każdy chętny - każda złotówka może sprawić,osoba potrzebująca będzie miała szansę zjeść w te święta ciepłu posiłek. Cel ten można wesprzeć online oraz tradycyjnie poprzez przelew na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej, nr konta: 70 1090 1362 0000 0000 3602 2297, tytułem: Cel charytatywny -Wigilia.

Paczki 24 grudnia wydawane będą w godzinach od 10:00 do 12:00.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Żar do piątku poleje się z nieba. Ostrzeżenie obowiązuje już w 28 powiatach naszego regionu!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
6.53 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro