Od poniedziałku rusza szpital na MTP. Trwa szkolenie personelu
Szpital tymczasowy ma odciążyć szpitale powiatowe w całej Wielkopolsce. Dzięki niemu pacjenci z Covid-19, którzy obecnie w nich leżą, będą mogli być przekierowani do Poznania.
Szpital tymczasowy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich jest już niemal gotowy. Pierwsi pacjenci mogą tam trafić już 30 listopada, docelowo czekać na nich będzie aż 900 łóżek. Na razie uruchomionych ma zostać 150.
Aby zapewnić wystarczającą liczbę lekarzy, patronat nad przedsięwzięciem przejął Uniwersytet Medyczny i jego szpitale kliniczne. Jak dziś podało Radio Poznań placówka odebrała przygotowany obiekt. W tym tygodniu skupiamy się głównie na szkoleniach personelu medycznego - mówi rzecznik Szpital Przemienienia Pańskiego Bartosz Sobański. W poniedziałek rozpoczęliśmy serię szkoleń w formule spotkań on-line. Natomiast od czwartku w tym tygodniu zaczynamy szkolenia już na targach poznańskich. W czwartek i piątek będziemy szkolić lekarzy i personel pielęgniarski oraz fizjoterapeutów. W sobotę będziemy się skupiać na szkoleniu studentów. Mamy skompletowany personel lekarski oraz tak w dwóch trzecich pielęgniarski, by móc ten szpital uruchomić. W tej chwili trwa także kompletowanie sprzętu, byśmy mogli przygotowani już w przyszłym tygodniu rozpocząć przyjmowanie pierwszych pacjentów - dodaje.
Jak informowali w ubiegłym tygodniu miejscy urzędnicy do szpitala tymczasowego w Poznaniu nie będą przyjmowani pacjenci w pierwszym stadium choroby Covid-19 (ponieważ nie wymagają hospitalizacji). Trafią tam jednak chorzy w drugim stadium, którzy potrzebują tradycyjnej tlenoterapii, oraz w trzecim stadium, którzy odczuwają dużą duszność i wymagają tzw. tlenoterapii wysokoprzepływowej. Będą tam również leczone osoby z chorobami współistniejącymi, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca czy choroba niedokrwienna - lekarze zapewnią im opiekę specjalistyczną.
Pacjenci w czwartym stadium choroby - ci, którzy już teraz leżą pod respiratorami - na razie nie będą przyjmowani, ale niewykluczone, że to się zmieni, gdy w szpitalu będzie pracować wystarczająco dużo anestezjologów.
Do tej pory według informacji wojewody wielkopolskiego zgłosiło się już ponad 1000 pracowników medycznych - w tym blisko 60 lekarzy o różnych specjalizacjach. Dodatkowo - 184 studentów, ponad 100 z kierunku lekarskiego. Rekrutacja nadal trwa. O szczegółach pisaliśmy tutaj.