Reklama

Poznańska akcja "Senior maluszka tuli" w finale międzynarodowego konkursu

fot. UMP

Poznań znalazł się w gronie 10 miast - finalistów międzynarodowego konkursu Innovation in politics 2020.

W konkursie nagrodzone zostaną odważne i kreatywne działania, oparte na takich wartościach jak równość społeczna, demokracja czy prawa człowieka. Nagrody przyznawane są w dziesięciu kategoriach: Społeczność, Demokracja, Digitalizacja, Ekologia, Ekonomia, Edukacja, Prawa człowieka, Jakość życia, Rozwój regionalny oraz Walka z Covid-19.
W każdej z tych kategorii wybrano 10 najlepszych projektów, które będą walczyć o zwycięstwo. Poznański projekt "Senior maluszka tuli" znalazł się w finałowej dziesiątce w kategorii Społeczność. Razem z nim w grupie są projekty z Bułgarii, Hiszpanii, Belgii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji oraz dwa z Polski (Kraków i Warszawa).

Sędziowie konkursu Innovation in politics są wyjątkowi - projekty ocenia 1000 obywateli i obywatelek Unii Europejskiej. Zostali oni wylosowani z tysięcy osób, które zgłosiły chęć zasiadania w jury. W efekcie zwycięzców wybiera reprezentatywna pod względem wieku, płci i narodowości grupa mieszkańców UE. Wszystkie projekty oceniane są przez nich online, a punkty przyznawane na podstawie ustalonych kryteriów - informują miejscy urzędnicy. Wśród nich niezwykle istotna jest innowacyjność projektu i to, czy zachęca on mieszkańców danej społeczności - niezależnie od poglądów - do wzięcia w nim udziału. Istotne jest również to, czy projekt w rzeczywisty sposób polepsza życie osób, które biorą w nim udział. Aby zapewnić całkowitą obiektywność, sędziowie nie oceniają projektów z własnych krajów - dodają.

Organizatorem jest działający w 14 krajach Europy Instytut Innowacji w Polityce (Innovation in Politics Institute) z siedzibą w Austrii w Wiedniu.

Innowacyjny miejski projekt "Senior maluszka tuli" pomaga zarówno rodzicom, jak i pracownikom szpitala w opiece nad noworodkiem. Sposobem na rozwiązanie trudnej sytuacji jest pomoc starszych poznaniaków. Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, spędzają czas z dziećmi, opiekują się nimi i tulą je - oczywiście za zgodą rodziców i personelu szpitalnego. Zostanie wolontariuszem nie jest łatwe. Wolontariusze przed ostateczną decyzją muszą przejść między innymi szereg szkoleń.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro