Reklama
Reklama

Trwa kontrola w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej. NFZ przedstawił pierwsze zalecenia

fot. UMP

W ubiegłym tygodniu dziennikarze programu "UWAGA" TVN opublikowali reportaż. W materiale pokazany został film nagrany przez jednego z pacjentów poznańskiego szpitala zakaźnego. Pojawiło się też sporo zarzutów dotyczących m.in. sprawowania opieki przez personel czy dializ. Już kolejnego dnia po emisji materiału kontrolę w poznańskiej placówce zlecił wojewoda, miasto i NFZ.

Radiofrekwencja mikroigłowa w salonach Wonderland -20% tylko do 30 maja! Salon Wonderland Galeria Dębiec w Poznaniu Zarezerwuj już teraz -> www.wonderland.pl lub tel. 607 609 967 #peselniemaznaczenia #wonderlandpolska
REKLAMA

Narodowy Fundusz Zdrowia, choć kontroli jeszcze nie zakończył już wydał zalecenia, które mają przyczynić się do poprawy opieki w poznańskim szpitalu. Ostatnie informacje o potencjalnych nieprawidłowościach zaniepokoiły nas, ale też zmartwiły, gdyż zależy nam na tym, aby pacjenci nadal mieli zaufanie do tego szpitala, który od ponad sześciu miesięcy spełnia bardzo ważną rolę w naszym województwie - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to szpital przeznaczony wyłącznie dla pacjentów z podejrzeniem i rozpoznaniem Covid-19 oraz zakażeniem Sars-Cov-2, jednocześnie pełni rolę szpitala koordynującego. Niezależnie od wyników kontroli, zarówno zleconej przez wojewodę wielkopolskiego, jak i prowadzonego przez NFZ monitorowania realizacji świadczeń, podjęliśmy korespondencję ze szpitalem, żeby wyjaśnić ewentualne nieprawidłowości, ale też pomóc szpitalowi tak przeorganizować pewne elementy swojego działania, aby pacjenci mogli czuć się bezpieczniej - dodaje.

NFZ zobowiązał szpital, aby wprowadził pewne zmiany. Pierwsza z nich dotyczy lepszej opieki w porach późnopopołudniowych i nocnych. Zgodnie z przepisami, szpital powinien tak zorganizować swoją pracę, żeby personel na oddziale zmieniał się co cztery godziny. Przez ten czas personel powinien przebywać w salach chorych lub przynajmniej częściej zaglądać do pacjentów, aby wykonać niezbędne czynności pielęgnacyjne i opiekuńcze. Pracownicy szpitala powinni mieć lepszy niż obecnie, przynajmniej na niektórych oddziałach, kontakt z chorymi - tłumaczy Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ zalecił też, by zarówno pacjenci, jak i personel mieli swobodny dostęp do opieki psychologicznej. Ponadto zaznaczono, by pacjenci przebywali w placówce tylko tak długo, jak jest to konieczne - później, gdy ich stan jest już na tyle dobry mogą zostać przeniesieni do izolatorium i tam pod nadzorem lekarzy kontynuować leczenie. Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudna decyzja, ale taką weryfikację po dłuższym 13- czy 14-dniowym pobycie należy przeprowadzić - mówi Agnieszka Pachciarz. Z wnioskami o zastosowanie się do naszych zaleceń już zwróciliśmy się do szpitala. Kontrola może wskazać jeszcze inne obszary do przeorganizowania - dodaje.

Wielkopolski NFZ zwrócił się także do szpitala o doprecyzowanie niektórych kwestii, jak choćby organizacja procedur nerkozastępczych, harmonogram pracy psychologa i kilka innych.

Szpital cały czas odpiera zarzuty, personel na specjalnie zwołanej konferencji prasowej zaraz po emisji materiału nie krył swojego wzburzenia. Pracownicy szpitala tłumaczyli, że czują się obrażeni i podkreślali, że nie zasługują na taką ocenę. Władze placówki zapowiedziały, że złożą w prokuraturze zawiadomienie w sprawie reportażu dziennikarzy "UWAGI!" TVN. Szpital skierował też protest do Rady Etyki Mediów, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz do samej telewizji TVN. O pracy personelu w największym szpitalu covidowym w Wielkopolsce opowiedziała za pośrednictwem portalu społecznościowego jedna z pielęgniarek - pisaliśmy o tym tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
10℃
Poziom opadów:
4.5 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
0.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro