Reklama
Reklama

Dziki nie odpuszczają. "Rozkopują wszystko na swojej drodze"

fot. Czytelnik

Pojawiają się regularnie m.in. na Ratajach.

- Stado dzików nawiedza Rataje!!! Rozkopują wszystko na swojej drodze, przechodzą po ulicach, gdzie jeżdżą samochody. Poznań nic chyba z tym nie robi! Co dzień widzę w okolicy dziki... aż strach chodzić wieczorami. Czy nic z tym nie da się zrobić? Jeszcze dojdzie do jakiejś tragedii - pisze nasza czytelniczka.

Miasto o problemie wie i przyznaje, że robi co może, by go rozwiązać, ale sprawa nie należy do łatwych. Według urzędników powodów pojawiania się coraz większej liczby dzików w mieście jest kilka. To m.in. obecna sytuacja pandemiczna, która doprowadziła do mniejszego natężenia ruchu samochodów i pieszych na ulicach. Inna sprawa to niewłaściwie zabezpieczone kosze na odpady oraz dokarmianie zwierząt przez mieszkańców.

Co zrobić jeśli na naszej drodze napotkamy dzika? - Nie próbujmy ich przeganiać, nie dokarmiajmy, nie próbujmy głaskać, nie róbmy sobie z nimi "selfie", nie szczujmy psami - podkreśla Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania. - Wykonajmy telefon na całodobowy numer alarmowy Straży Miejskiej: 986 i poinformujmy, gdzie dokładnie przebywają w tej chwili zwierzęta. Straż Miejska przyjmie zgłoszenie i uda się na miejsce. Jeżeli nie uda się strażnikom przepłoszyć zwierząt na tereny zalesione, powiadomią Centrum Zarządzania Kryzysowego. Dyżurny skieruje na miejsce wyspecjalizowanych i doświadczonych pracowników zajmujących się dzikimi zwierzętami na terenie Poznania - dodaje.

Jeśli w naszej okolicy dziki pojawiają się regularnie, można o tym poinformować dyżurnego CZK mailowo ([email protected]) lub telefonicznie pod numerem 61 878 41 49. - Dyżurny CZK przyjmie zgłoszenie i przekaże do realizacji wyspecjalizowanym pracownikom, którzy np. ustawią odłownię żywołowną we wskazanej lokalizacji lub podejmą inne stosowne działania.

CZK poleca mieszkańcom domów jednorodzinnych, którzy boją się wizyty dzików na swoim terenie, by dobrze zabezpieczyli nieruchomość, dobrze pakowali odpady komunalne, a także ubezpieczyli się na wypadek szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
13.13 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro