Reklama
Reklama

Niebawem w Poznaniu poczujemy klimat świąt. Gdzie pojawią się iluminacje?

fot. UMP

Świąteczne iluminacje w stolicy Wielkopolski rozbłysną 6 grudnia.

Choć zbliżające się święta Bożego Narodzenia będą inne niż zwykle - nie odbędzie się Betlejem Poznańskie czy Ice Festival, klimat świąt zgodnie z zapowiedzią prezydenta Jacka Jaśkowiaka będzie można poczuć w całym mieście. Dekoracje mają znaczenie psychologiczne, choćby dla dzieci. Spacery są wskazane, nie odbierajmy najmłodszym tego pięknego okresu przedświątecznego - mówił na ostatniej konferencji prasowej prezydent.

Światłami tradycyjnie udekorowane zostaną staromiejskie uliczki i Stary Rynek, pojawią się tam też elementy zdobiące fontanny oraz figury przestrzenne. Iluminacja przedstawiająca drzwi wejściowe do nieistniejącej już Kolegiaty św. Marii Magdaleny, która w poprzednich latach stała na placu Kolegiackim, z racji trwających tam prac budowlanych przeniesiona została na Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta - informują miejscy urzędnicy.

Świąteczne iluminacje zyska także Śródka, którą tradycyjnie już ozdobią Śródeckie Anioły. Oświetlony zostanie Most Biskupa Jordana, a także śródmiejskie ulice i place: ul. Fredry, pl. Mickiewicza, Rondo Kaponiera. Ozdoby pojawią się na części al. Niepodległości, ul. Królowej Jadwigi, na Moście Teatralnym, na al. Marcinkowskiego, Moście Dworcowym oraz nowo wyremontowanym odcinku ul. św. Marcin. Iluminacje zobaczymy także na zielonych rynkach w Poznaniu - Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim i Bernardyńskim.
Na Starym Rynku stanie też choinka ze żłóbkiem. Z racji trwających badań archeologicznych wyprzedzających remont płyty rynku nie będzie ona zlokalizowana w tradycyjnym miejscu, przed Ratuszem, ale przy budynku Odwachu. Ze względów technicznych (brak możliwości bezpiecznego zamontowania drzewka w głębi nawierzchni) będzie to choinka sztuczna, za to pięknie oświetlona - dodają urzędnicy.

Jeszcze w ubiegłym roku zakładaliśmy, że na tegoroczne święta przygotujemy całkiem nową iluminację świąteczną. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowodowała jednak spore konsekwencje finansowe dla miasta, które wpłynęły na ograniczenie wydatków, które nie są niezbędne. Do takich należy oświetlenie świąteczne. By zapewnić odpowiedni nastrój w tym trudnym pandemicznym i jesiennym czasie poszukiwaliśmy rozwiązań najbardziej racjonalnych - biorąc pod uwagę dostępny budżet i osiągnięty efekt. Zdecydowaliśmy się więc na przedłużenie umowy z firmą ENEA Oświetlenie, która wykonała i wieszała ozdoby w minionych trzech latach - mówi Katarzyna Parysek, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Całkowity koszt tegorocznej iluminacji to nieco ponad 470 tys. zł.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
21.06 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro