Reklama
Reklama

Minister Zdrowia: Boże Narodzenie spędzimy tylko z najbliższymi, podobnie jak Wielkanoc

fot. Krystian Maj/KPRM
fot. Krystian Maj/KPRM

Wszystko wskazuje na to, że przed Bożym Narodzeniem nie możemy spodziewać się radykalnego poluzowania obostrzeń.

W rozmowie z "Super Expressem" minister zdrowia, Adam Niedzielski, został został zapytany o to czy w święta będzie można spotykać się z rodziną. - Jako minister zdrowia, który odpowiada za zabezpieczenie zdrowia Polaków, będę rekomendował, abyśmy spędzili święta w domach z najbliższą rodziną, ale bez dalszych znajomych. Okres wakacji i przykład czeski szybko zdejmowanych obostrzeń dały nam nauczkę, że zbyt szybkie "luzowanie" przekłada się na wysoką liczbę chorych. Nawet jeśli liczba zachorowań wkrótce się zmniejszy, zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne. Niestety, te święta Bożego Narodzenia będą przypominały tegoroczną Wielkanoc, którą świętowaliśmy w gronie najbliższych - powiedział członek rządu.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA

Minister przypomniał ponadto, że ryzyko wprowadzenia narodowej kwarantanny "wciąż jest dość duże". - Liczba dziennych zachorowań stabilizuje się, ale wciąż mamy w granicach 20 tys. i powyżej nowych zakażeń. W większości oznacza to 20 tys. przypadków chorych dziennie! W szpitalach wciąż przebywają chorzy, którzy zakazili się w październiku, a naszą rolą jest zadbanie o wydolność naszych placówek ochrony zdrowia. Mówienie, że nie ma ryzyka lockdownu, nie byłoby prawdą. Przed nami są święta oraz możliwe wzrosty zachorowań na grypę, co niesie zagrożenie rozwoju pandemii koronawirusa. To ryzyko nie jest niezależne od nas. Wiele zależy od tego, czy przestrzegamy zasady DDM: dezynfekcja, dystans i maseczka - mówił polityk.

W piątek portal polsatnews.pl podał, że premier Mateusz Morawiecki przedstawi harmonogram "odmrażania" gospodarki. Nie wiadomo jednak czy nastąpi to jeszcze w piątek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
19.65 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro