Reklama
Reklama

Na piątek zaplanowano inaugurację działalności wysuniętego dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA

fot. Mariusz Błaszczak, Twitter

W piątek zainaugurowana zostanie działalność wysuniętego dowództwaV Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce.

Wiąże się to m.in. ze zwiększeniem liczby amerykańskich żołnierzy, przebywających na co dzień w Poznaniu. To właśnie stolicę Wielkopolski wybrano na siedzibę dowództwa, będącego jedyną strukturą tego szczebla rozmieszczoną w Europie. Docelowo służyć będzie w nim 200 wojskowych z USA pod dowódcą w randze generała dywizji.

- Jego głównym zadaniem będzie koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Oznacza to, że właśnie z Polski dowodzone będą amerykańskie siły lądowe rozmieszczone w całej Europie. Dowództwo będzie też odgrywać kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi. To realne zwiększenie interoperacyjności naszych wojsk - informuje Centrum Informacyjne Rządu.

Piątkowe uroczystości rozpoczną się o 12:00. Wezmą w nich udział m.in. szef MON, Mariusz Błaszczak, ambasador USA Georgette Mosbacher oraz zastępca dowódcy V Korpusu gen. dyw. Terrence J. McKenrick.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
12.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro