Reklama
Reklama

Jest decyzja w sprawie grantów WARP!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Markus Spiske, Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Markus Spiske, Pixabay

Sierpniowy nabór został zaakceptowany.

W sierpniu odbył się nabór wniosków o grant w ramach projektu Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa realizowanego przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Do rozdysponowania jest 95 milionów złotych, które mają trafić do wielkopolskich przedsiębiorców zmagających się z trudną sytuacją w wyniku pandemii koronawirusa.

Szukasz nieodpłatnej pomocy psychologicznej, rodzinnej, prawnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA

24 sierpnia punktualnie o 9.00 ruszył nabór drogą elektroniczną, a dosłownie minutę później okazało się, że "pula została wyczerpana". To oburzyło wiele osób. Sprawą zainteresował się wojewoda, który zawiadomił w sprawie grantów CBA, NIK oraz prokuraturę. Kontrolę zapowiedział też marszałek. Właśnie przedstawiono jej wyniki.

Audyt internetowy na zlecenie marszałka przeprowadziło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. W październiku przedstawiono jego wyniki. Marszałek Marek Woźniak przyznał, że jest wiele wątpliwości związanych z przebiegiem naboru i dlatego trzeba je wyjaśnić, by móc podjąć ewentualną decyzję o unieważnieniu postępowania. Zaznaczono, że firma odpowiedzialna za obsługę naboru musi się odnieść do uwag zawartych w audycie. Podkreślono też, że opracowywany jest nowy konkurs grantowy na wypadek unieważnienia naboru z sierpnia.

W środę marszałek Woźniak ponownie spotkał się w tej sprawie z dziennikarzami. Podsumowano audyt prowadzony przez PCSS. - Była to benedyktyńska praca, bo system przygotowany przez zleceniobiorcę WARP był skonfigurowany pod kątem dużego zainteresowania beneficjentów. W większości województw systemy ulegały zawieszeniu, a nasz system był przygotowany tak, by zadziałał nawet przy dużym zainteresowaniu beneficjentów - tłumaczył.

W związku z tym system nie archiwizował pewnych danych, których uzyskanie wymagało czasu. Uzyskano jednak raport techniczny. - Chodziło nam o uzyskanie odpowiedzi na 3 pytania. Czy system umożliwiał skuteczne złożenie wniosków wnioskodawcom? Pozytywnie odpowiedziano na to pytanie. Czy system nie zawierał mechanizmów preferujących określoną kategorię wniosków? Nie stwierdzono takich mechanizmów. Czy system był podatny na zewnętrzne ingerencje? Nie zidentyfikowano śladów ingerencji, która naruszałaby uczciwość układania listy - mówił.

Jeszcze dziś udostępniona zostanie lista uszeregowanych wniosków według momentu zarejestrowania ich przez system. To łącznie 2856 wniosków. Najwięcej z nich, około 2100, złożyły małe firmy, które średnio dostaną 23 535 złotych wsparcia.

Z ustaleń audytorów wynika, że w przypadku 7 wniosków zostały użyte automaty. Oznacza to, że ci wnioskodawcy mogą nie otrzymać pieniędzy. Inną kwestią jest składanie kilku wniosków z jednego adresu IP. Najwięcej było to 25 wniosków. - Ta kwestia wymaga jeszcze wyjaśnienia ze strony przedsiębiorców - podkreślił marszałek. Łącznie to kilkaset wniosków.

Krzysztof Urbaniak, prezes WARP podkreślił, że niezwłocznie rozpocznie się wysyłanie na adresy mailowe przedsiębiorców, którzy uzyskali wsparcie, umów wraz z załącznikami lub z prośbą o wyjaśnienia, jeśli takie są wymagane. - Przedsiębiorcy będą nam przesyłać dane potwierdzające np. spadek dochodów, który jest tutaj najistotniejszy. Wypłata środków ma nastąpić w ciągu 14 dni od dostarczenia kompletu dokumentów. Spodziewamy się, że pomoc trafi do przedsiębiorców na początku grudnia - mówił Urbaniak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
35 km
Stan powietrza
PM2.5
12.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro