Reklama
Reklama

Radni Nowoczesnej chcą usunięcia krzyża z sali sesyjnej poznańskiego magistratu

fot. Bartłomiej Ignaszewski / FB
fot. Bartłomiej Ignaszewski / FB

Ich zdaniem, umieszczenie tu krzyża jest m.in. naruszeniem konstytucyjnej zasada bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych obywateli.

Z interpelacją wystąpili radni Bartłomiej Ignaszewski oraz Wojciech Chudy. - W ostatnich tygodniach coraz mocniej wybrzmiewa postulat neutralności światopoglądowej państwa w stosunku do kościoła. Ma to związek z poparciem hierarchów kościelnych dla wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, w praktyce zakazującego aborcji, oraz doniesieniom o tuszowaniu afer pedofilskich przez Stanisława Dziwisza, długoletniego osobistego sekretarza Jana Pawła II. Również w przeszłości zasady rozdziału kościoła od państwa były wielokrotnie naruszane. Dziś słowo "apostazja" jest jednym z częściej wyszukiwanych słów przez młodych ludzi, którzy mają silne poczucie zbyt wielkiej ingerencji kościoła w ich wolność - tłumaczą.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Radni poznańskiej Nowoczesnej chcą się dowiedzieć jaki jest powód powieszenia krzyża w sali sesyjnej. - Nie ma wyraźnej podstawy prawnej, która by nas do tego zmuszała. Przeciwnie, art. 25 ust. 2 Konstytucji RP zakłada neutralność religijną, światopoglądową i filozoficzną władz publicznych. Jeśli zatem mówimy o "neutralności", to z jakiego powodu pojawiają się tego typu symbole? W naszej ocenie umieszczenie krzyża w sali sesyjnej stanowi nie tylko naruszenie konstytucyjnej zasada bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych obywateli, ale jest również świadectwem na różnicowanie przez władze statusu związków wyznaniowych - podkreślają.

Ignaszewski i Chody zapewniają, że ich celem nie jest atak na Kościół. - By państwo funkcjonowało sprawnie musi być transparentne i wolne od związków z jakąkolwiek grupą wyznaniową. Musi być państwem dla wszystkich obywateli, a nie dla wybranych. Zdjęcie tego symbolu, jakim jest krzyż, niech będzie równie symbolicznym świadectwem, o jakim państwie marzymy i jakim powinno się ono stać - kończą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
72.24 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro