Reklama

Anarchiści blokują likwidację działek ROD Bogdanka. Teren przejmuje deweloper

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Na miejscu jest m.in. policja.

Jak relacjonuje Rozbrat, pracownicy firmy Darex (dewelopera, który przejmuje teren) pojawili się na działkach we wtorek wcześnie rano. - W asyście policji rozpoczęto nielegalna eksmisję, którą stara się zablokować grupa działaczy i działaczek. Firma Darex utrzymuje, że jest właścicielem działki, na której znajduje się kilkanaście ogrodów wraz z zabudową. Sprawa własności likwidowanej części działek ROD "Bogdanka" wciąż nie jest jednak wyjaśniona. W księdze wieczystej nadal widnieje ostrzeżenie. Zgodnie z jego treścią spółka Darex nie jest rzeczywistym właścicielem nieruchomości, na której znajdują się działki. Mimo to spółka wystąpiła z pozwem o wydanie nieruchomości od jej dotychczasowych posiadaczy, czyli działkowców. Sprawa nie została jeszcze rozpoznana przez sąd - informują anarchiści.

- Po wielomiesięcznym wywieraniu presji i nacisków przez Darex, tereny ROD opuściło kilkanaście rodzin, które od lat z nich korzystały. Dziś w obliczu nielegalnych działań Darexu jesteśmy zmuszeni własnymi rękami bronić przed dewastacją teren zielony, który wchodzi w skład zachodniego klina zieleni - dodają.

Zdaniem Rozbratu, obecna sytuacja to wynik zaniechań władz miasta, które szybko miało się zgodzić z argumentacją firmy Darex, gdy ta wysunęła roszczenia co do własności działki. - Domagamy się od władz Poznania, które jako zarządca nieruchomości reprezentują skarb państwa, aby: zaczęły postępować jako właściciel działki i podjęły działania mające na celu zablokowanie jego dzikiej prywatyzacji dokonywanej obecnie przez firmę Darex; podjęły działania mające na celu ochronę całości zachodniego klina zieleni i jego otuliny, poprzez odpowiednie zapisy w miejscowym planie zagospodarowania terenu; stworzenia projektu uchwały chroniącej wszystkie kliny zieleni w Poznaniu przed zabudową - podkreślają.

- Blokując dzisiejsze działania prywatnej firmy, dążymy do tego, aby teren ogródków działkowych zachował swój dotychczasowy charakter dobra wspólnego. Tym samym sprzeciwiamy się dominacji firm deweloperskich, które swoje zyski osiągają poprzez dewastacje przyrody.

Tymczasem poznański oddział Polskiego Związku Działkowców jest sytuacją zdziwiony. Jego zdaniem działkowcy doszli do porozumienia z Darexem w sprawie części działek znajdujących się na ROD Bogdanka. Bo tylko o część z nich chodzi. Jak podaje Głos Wielkopolski, działki te miały już zostać wydane Darexowi. Gdyby to nie nastąpiło, konieczne byłoby zapłacenie firmie wysokich odszkodowań za bezumowne korzystanie z terenu. Działkowcy, którzy porozumieli się z Darexem będą mogli zająć ogrody działkowe na nowym ROD powstającym na Głuszynie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro