Reklama

Obostrzenia zostaną poluzowane przed Bożym Narodzeniem? Według prof. Horbana to możliwe

fot. StockSnap z Pixabay
fot. StockSnap z Pixabay

Eksperci nie wykluczają, że za kilka tygodni można spodziewać się poluzowania części obostrzeń.

Do Bożego Narodzenia jeszcze ponad miesiąc, ale wielu Polaków obawia się powtórki z Wielkanocy, kiedy rodziny często nie mogły spędzić tego czasu razem. Jak będzie w grudniu?

- Walczymy teraz o to, aby Święta Bożego Narodzenia można było spędzić normalnie, tak jak w ostatnich latach - powiedział w rozmowie z RMF FM profesor Andrzej Horban, szef grupy rządowych doradców epidemiologicznych.

Według naukowca obecne dane zmniejszają prawdopodobieństwo lockdownu, a obecne restrykcje, dotyczące np. siłowni i galerii handlowych, mogą być przedłużone do połowy grudnia.- Jeżeli nadal będzie to działało, społeczeństwo będzie dopasowywać się do zaleceń tak jak teraz, to należy spodziewać się w ciągu tygodnia czy dwóch spadku liczby zakażeń, zmniejszenia transmisji. O to nam teraz chodzi - wyjaśnił prof. Horban.

Według rządowego doradcy mniejsza liczba wykonywanych testów to dobra informacja. - Wykonujemy testy u ludzi, którzy mają objawy górnych dróg oddechowych. Porzucamy chęć opanowania epidemii, bo ona nie da się opanować metodą kontaktu, robienia wymazów w izolatoriach - tłumaczył, dodając, że takie podejście miało sens przy 500-1000 przypadków w całym kraju.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu! Podniesiono stopień!
24℃
13℃
Poziom opadów:
7.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro