Reklama
Reklama

Władze Poznania apelują do ministra edukacji. " Wszelkie formy szantażu są w demokratycznym państwie niedopuszczalne"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Wokandapix / Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Wokandapix / Pixabay

Apel powstał, ponieważ prezydentów Poznania zaniepokoił ton wypowiedzi ministra dotyczących przyszłości edukacji oraz kierowanych do dyrektorów szkół wytycznych, odnoszących się do dyscyplinowania nauczycieli angażujących się w sprawy społeczne.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i jego zastępca, Mariusz Wiśniewski, piszą do Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. Z prośbą o zaprzestanie działań, mających na celu zastraszanie nauczycieli, rodziców i uczniów.

Wszelkie formy szantażu są w demokratycznym państwie niedopuszczalne, a wymuszanie na dyrektorach szkół przekazywania informacji o uczniach i nauczycielach wyrażających w czasie wolnym swoje poglądy w ramach konstytucyjnych uprawnień, źle wróży współpracy pomiędzy ministerstwem a społecznością szkolną -
piszą prezydenci. Szkoły powinny być wolne od polityki, ale są też miejscem, w którym młode pokolenie powinno mieć przestrzeń do dyskusji o ważnych sprawach społecznych, obywatelskich czy gospodarczych. Tworzenie atmosfery zastraszania i nagonki nie wpływa pozytywnie na wzajemne zaufanie i budowanie relacji. Zwracamy się do Pana Ministra o zaprzestanie działań mających na celu zastraszenie nauczycieli rodziców i uczniów - oni mają prawo do formułowania własnego zdania i dyskutowania o ważnych dla nich kwestiach. Szkoła jest środowiskiem, gdzie każdy uczeń powinien czuć się bezpiecznie i uczyć się wyrażania swoich myśli w atmosferze szacunku i zrozumienia - czytamy w apelu.

Autorzy apelu wskazują na konieczność zaangażowania się w tworzenie przestrzeni do dialogu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro