Reklama
Reklama

Imieniny ul. Święty Marcin w cieniu pandemii. "Nie możemy się spotkać, ale nadal możemy być razem"

fot. UMP

Hasło tegorocznych obchodów to "Imieniny Ulicy. Jest inaczej".

Każdego roku 11 listopada poznaniacy świętowali podwójnie - odbywały się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości, a także imieninami ulicy Święty Marcin. W tym roku będzie nieco inaczej. Niegdyś ul. Święty Marcin od samego rana w tym szczególnym dniu tętniła życiem. Dziś przez pandemię koronawirusa jest tu cicho i spokojnie. Nie będzie koncertów, animacji, warsztatów, nie będzie też Kiermaszu Rogali Świętomarcińskich ani tradycyjnego od lat Korowodu Świętego Marcina.

W tym roku Imieniny Ulicy Św. Marcin odbędą się w zmienionej formie. Od piątku przed Centrum Kultury Zamek mieszkańcy mogą oglądać jeden z elementów tegorocznych obchodów. 11 listopada rozpocznie się akcja, która skupi się na pomocy osobom starszym narażonym na skutki pandemii COVID-19. Jej zapowiedzią 5-metrowa jest właśnie rzeźba "Razem w pandemii". Tworzące symboliczną oprawę akcji, twórczynie rzeźby Ewa Bone i Ewa Kozubal przywołały znany z historii symbol zwycięstwa, ubrany w antywirusową niebieską rękawiczkę. W układzie palców wycelowanych w niebo, wyrastających z zaciśniętej dłoni, zawiera się wiele wciąż ważnych treści. To wyraz tęsknoty za wspólnotą, która w trudzie, uporze i determinacji poradzi sobie z każdym wyzwaniem, wychodząc z niego wzmocniona i świadoma swojej siły - informują miejscy urzędnicy.

"Razem w pandemii" - to tytuł idealnie oddający sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. Nie możemy się spotkać, tak jak w ubiegłych latach, w wielotysięcznym korowodzie, ale nadal możemy być razem - pomagając sobie nawzajem i wierząc w zwycięstwo nad pandemią, którego symbolem może być właśnie ręka w rękawiczce. Traktuję to dzieło jako wyraz szacunku dla całego personelu medycznego, który niestety nie wszyscy potrafią okazać. Bądźmy solidarni z lekarzami, pielęgniarkami i innymi pracownikami szpitali, którzy w tej chwili walczą o zdrowie i życie naszych mieszkańców! - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
14.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro