Reklama
Reklama

Hospicjum z os. Rusa zostanie przekształcone w oddział covidowy?

fot. Hospicjum Palium

Taką informację przekazuje widz WTK.

- Całe Hospicjum Palium ma zostać przekształcone na szpital covidowy. To nieludzkie, gdzie mają podziać się chorzy paliatywni? Zamykane jest dla chorych jedyne Hospicjum w Poznaniu! Od jakiegoś czasu już nie przyjmowano nowych chorych, a dzisiaj taka wiadomość! Profesor Jacek Łuczak walczył wiele lat żeby Hospicjum pomagało jak najlepiej chorym paliatywnym, a teraz to świetnie przygotowane miejsce odbiera się Jego chorym! Wszyscy poznaniacy wspierali Hospicjum żeby chorzy mogli godnie umierać, a teraz będą umierać tak, jak w latach 80. XX wieku, w bólu, strachu, bez poczucia bezpieczeństwa - napisał do redakcji widz WTK.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Wiosenne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 marca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Jak udało nam się ustalić, w tej chwili Hospicjum Palium nie jest przekształcane w oddział covidowy, ale faktycznie trwają rozmowy nad ewentualnością częściowego przekształcenia. - Obecnie trwają wewnętrzne rozmowy, przygotowania "przed wichurą", która może nadejść - mówi nam Bartosz Sobański, rzecznik Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego z ulicy Długiej, którego oddziałem jest Hospicjum Palium. - Przygotowujemy się na sytuację, gdy okaże się, że chorych przybywa. Wówczas część łóżek z hospicjum może stać się łóżkami covidowymi, ale nie ma mowy o tym, by w całości obiekt przekształcać w placówkę zajmującą się koronawirusem. Pacjenci, którzy się tam obecnie znajdują, są dla nas priorytetem - dodaje.

Jak zaznacza Sobański, to wojewoda podejmuje decyzję o przekształceniu łóżek w covidowe i taka odgórna decyzja nie zapadła. Podobne rozmowy odbywają się we wszystkich poznańskich szpitalach. W przypadku szpitala z ulicy Długiej mowa jest o ewentualnym przekształceniu części łóżek z hospicjum, ale być może także z innych oddziałów szpitala.

 • Aktualizacja
  wtorek, 10.11.2020 r., godz. 11.19
  Aktualizacja
  wtorek, 10.11.2020 r., godz. 11.19
  Jak ustaliła Telewizja WTK, Hospicjum Palium zostanie jednak przekształcone w szpital covidowy na 40 łóżek. Zgodę musi na to wydać jeszcze wojewoda. Uniwersytet Medyczny tłumaczy decyzję dobrym wyizolowaniem obiektu. Pacjenci hospicjum mają zostać wypisani do domów lub trafić na oddziały szpitali klinicznych.
 • Aktualizacja
  wtorek, 10.11.2020 r., godz. 17.44
  Aktualizacja
  wtorek, 10.11.2020 r., godz. 17.44
  Informację zdementował wojewoda - Stanowczo dementuję informacje podawane przez niektóre media dotyczące przekształcania hospicjów w szpitale covidowe w Wielkopolsce. Nie miałem i nie mam takich planów. Takie decyzje nie zostaną wydane - informuje wojewoda Łukasz Mikołajczyk.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
5℃
Poziom opadów:
2.4 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro