Reklama
Reklama

Protestują przeciwko wyłączeniu wind na przystankach. "To oznacza brak dostępu do komunikacji dla wielu grup"

fot. MPK
fot. MPK

Informacja o wyłączeniu z użytkowania wind na poznańskich przystankach zaskoczyła wiele osób.

Od 9 listopada do odwołania nieczynne będą 23 dźwigi znajdujące się w rejonie mostu Teatralnego, Dworca Zachodniego, ronda Kaponiera oraz na przystankach Os. Lecha, Piaśnicka Rynek i Piaśnicka Kurlandzka.

- Kierując się względami bezpieczeństwa sanitarnego, z uwagi na rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa i wzrost liczby zachorowań, zapadła decyzja o ponownym ograniczeniu możliwości korzystania z wind, będących elementami infrastruktury przystankowej - tłumaczyła tę decyzję Agnieszka Smogulecka, rzecznik MPK.

Interwencję w tej sprawie podjęło Stowarzyszenie Otwarte Ramiona, które wystosowało list do Wojciecha Tulibackiego z prośbą o zmianę decyzji. - Rozumiemy, że obecny czas pandemii jest dużym wyzwaniem i wymaga niejednokrotnie szczególnych rozwiązań, jednak nie może być usprawiedliwieniem dla wykluczenia komunikacyjnego, z którym będziemy mieli do czynienia w tym przypadku. Zaproponowane bowiem rozwiązanie jest dyskryminujące dla wielu grup społecznych - dla osób z niepełnosprawnościami, dla matek z dziećmi czy dla osób starszych. Wyłączenie z użytku wind oznacza dla nich brak dostępu do komunikacji miejskiej, a więc brak możliwości swobodnego funkcjonowania i realizacji podstawowych potrzeb - czytamy w piśmie, które skierowano do prezesa MPK.

- Uważamy, że mając na uwadze dobro wszystkich mieszkańców, powinni Państwo zmienić wydaną decyzję i podjąć inne środki, mające na celu zapewnić bezpieczeństwo sanitarne podczas korzystania z infrastruktury przystankowej, tak aby Miasto Poznań było przyjazne dla wszystkich osób je zamieszkujących - dodano.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
30.23 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro