Reklama
Reklama

Rusza przebudowa podpoznańskiego dworca kolejowego

fot. PKP
fot. PKP

Chodzi o dworzec w Palędziu.

Polskie Koleje Państwowe podpisały umowę z wykonawcą prac, KWK Construction sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy. Prace będą kosztować ponad 6 mln złotych brutto. - Zabytkowy, pochodzący z 1900 roku dworzec na początku 2022 roku odzyska swoje historyczne piękno. Renowację przejdzie elewacja budynku wraz detalami architektonicznymi, które podkreśli nowa nocna iluminacja. Kolorystka elewacji będzie utrzymana w odcieniach szarości, gdzie dominującym kolorem będzie mleczno-szary. Ciekawostką w projekcie przebudowy jest umiejscowienie na szczycie elewacji od strony miasta, tuż pod zadaszeniem, zegara, którego obecnie nie ma w tym miejscu - informują PKP.

Nowy wygląd zyska też wnętrze. Na parterze znajdzie się poczekalnia, kasa, toalety i lokal komercyjny. Nie zabraknie tablicy przyjazdów i odjazdów oraz systemu informacji głosowej. - Istotnym elementem inwestycji jest dostosowanie budynku dworca do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Stanie się to możliwe dzięki likwidacji barier architektonicznych, montażowi oznaczeń w alfabecie Braille'a, tablic dotykowych z planem dworca oraz ścieżek prowadzących, które ułatwiają przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. W wyniku przebudowy dworca poprawi się również bezpieczeństwo w budynku, jak i w jego bezpośrednim otoczeniu. Zamontowane zostaną nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe - dodają.

W ramach inwestycji uporządkowany zostanie teren przy dworcu - pojawi się nowa zieleń, mała architektura, podjazdy dla niepełnosprawnych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
23.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro