Reklama

Poznański radny PiS porównał protestujących do Hitlerjugend

fot. WTK
fot. WTK

Do zdarzenia doszło w trakcie wtorkowej sesji Rady Miasta.

Jak relacjonuje portal wtk.pl, w trakcie sesji radni rozmawiali na temat tego, co dzieje się obecnie w Polsce w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Radni chcieli przyjąć stanowisko w tej sprawie. Zapisano w nim m.in., że decyzja TK odebrała kobietom godność, prawo do podejmowania decyzji oraz naraża kobiety na utratę zdrowia oraz cierpienie. - Uważamy za haniebne i skrajnie cyniczne to, że zamiast zapewnić Polkom i Polakom bezpieczeństwo w czasie szalejącej pandemii COVID-19, władza podejmuje decyzje wywołujące ogromne konflikty społeczne, które wyprowadzają rzesze ludzi na ulice. Zdecydowanie wspieramy sprzeciw mieszkanek i mieszkańców miast, miasteczek i wsi, kobiet i mężczyzn z całego kraju, broniących wolności wyboru, który właśnie został im odebrany. Jako Radne i Radni Miasta Poznania wnosimy stanowczy sprzeciw wobec łamania praw człowieka w naszym kraju - czytamy.

Stanowisko nie spodobało się radnym Prawa i Sprawiedliwości. Głos zabrał radny PiS Przemysław Alexandrowicz, który porównał protestujących do Hitlerjugend. - Brak mi słów - skomentował na Twitterze radny KO Wojciech Chudy. Marek Sternalski z Koalicji Obywatelskiej przyznał, że wypowiedź Alexandrowicza jest skandalem i oczekuje przeprosin poznaniaków od radnych PiS. - Sklejanie protestu poznańskiej młodzieży z Hitlerjugend jest czymś, czego w historii Rady Miasta Poznania nie było. Jest jest wstrętne, ohydne i niegodne przedstawiciela Rady Miasta - komentował.

Radny Alexandrowicz raz jeszcze zabrał głos. Tym razem przyznał, że nie rozumie za co ma przepraszać. Zwrócił uwagę na wulgarne hasła manifestacji. - Moje wystąpienie było bez jednego takiego wyrazu czy zdania, ale za to wprost mówiące, że zabijanie dzieci nienarodzonych jest zbrodnią, że tę zbrodnię propagowały właśnie totalitarne reżimy, chociażby komunistyczny. Oczywiście Hitler dopuszczał aborcję, szczególnie w odniesieniu do Polaków - mówił.

Po burzliwej dyskusji radni przyjęli stanowisko. Za było 22 radnych, a przeciw 9. 1 wstrzymał się od głosu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
24℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro