Reklama
Reklama

Most Chrobrego jest w złym stanie. Ogłoszono przetarg na projekt przebudowy

fot. PIM
fot. PIM

Miasto szykuje się do przebudowy mostu Chrobrego.

Jest ona konieczna ze względu na zły stan techniczny przeprawy. Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły właśnie przetarg, mający wyłonić wykonawcę prac projektowych.

- Na wykonanie projektu oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji i zezwoleń, w tym ostatecznej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca będzie miał maksymalnie 910 dni od dnia podpisania umowy - powiedział Marcin Gołek, wiceprezes spółki.

Most powstał w latach 60. XX wieku, a w 1989 przeszedł gruntowny remont. - Nieszczelna jest izolacja pod chodnikami, nie ma prawidłowego odwodnienia, widoczne są uszkodzenia spowodowane przez korozję i nieszczelności w dylatacji. Występujące przecieki oraz uszkodzenia korozyjne mogą w krótkim okresie wpłynąć na obniżenie nośności obiektu. W zdecydowanie w gorszym stanie jest most północny - informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

- W związku z tym starą przeprawę trzeba będzie rozebrać i w jej miejsce, na podstawie przygotowanego projektu, zbudować nową. Na czas rozbiórki i budowy nowego obiektu zaprojektować trzeba będzie most tymczasowy po stronie południowej - dodaje spółka.

Wykonawca przygotuje również projekt przebudowy przejścia podziemnego dla pieszych na Ostrowie Tumskim, przy skrzyżowaniu ul. Wyszyńskiego z ul. Ostrów Tumski i ul. Wieżową, oraz rozbudowę ul. Estkowskiego i Wyszyńskiego (od ul. Chwaliszewo do ul. Zagórze) oraz skrzyżowań z ul. Chwaliszewo, ul. Panny Marii i ul. Wieżową.

Na razie nie wiadomo kiedy mogłyby ruszyć właściwe prace związane z przebudową przeprawy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro