Miasto i ZKZL obniżą czynsze dla przedsiębiorców
Do końca roku przedsiębiorcy wynajmujący lokale od miasta będą płacić niższy czynsz.
- Odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców, ZKZL obniży stawki czynszowe najemcom miejskich lokali użytkowych od 17 października, czyli od daty obowiązywania czerwonej strefy w Poznaniu, do końca 2020 roku. O 50% zostanie obniżony czynsz dla wszystkich podmiotów gospodarczych, które ze względu na wprowadzone obostrzenia nie mają możliwości prowadzenia działalności. Obniżka dotyczy między innymi klubów muzycznych i klubów fitness. Branże gastronomiczna i turystyczna, w tym biura podróży, będą mogły wnioskować o obniżenie czynszu o 25% - informuje Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.
Pomoc jest przeznaczona dla osób, które wykażą spadek przychodów o 25% w stosunku do miesiąca poprzedzającego wprowadzenie nowych obostrzeń lub w stosunku do października 2019 roku. - Pomoc nie będzie obejmować najemców, których nie dotyczą nowe obostrzenia związane z wprowadzeniem w Poznaniu strefy czerwonej, lub którzy nie odnotowali spadków dochodów w wyżej wymienionych okresach - dodaje.
Urzędnicy przyznają, że rozważanych jest kilka wariantów, a kolejne działania będą dostosowane do aktualnej sytuacji w kraju. Nie wiadomo bowiem czy nie wprowadzony zostanie całkowity lockdown lub czy kolejne branże będą musiały ograniczyć swoją działalność.
Jeszcze w tym tygodniu na stronie ZKZL pojawią się dokumenty, które trzeba będzie przedstawić, by ubiegać się o obniżkę czynszu. Urzędnicy podkreślają, że taka obniżka wpłynie na budżet spółki. - Pieniądze, jakie ZKZL pobiera z czynszów z lokali użytkowych, są wykorzystywane na utrzymanie i remont lokali komunalnych. Każdy ubytek w tych przychodach obniża możliwości wsparcia podstawowej funkcji ZKZL, jaką jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych poznaniaków. Obniżając czynsz najmu najemcom lokali użytkowych, ZKZL jako przedsiębiorca dzieli się z nimi konsekwencjami ograniczeń wprowadzanych przez rząd w związku z pandemią. Dopóki rząd nie podejmie kroków, które pomogą przedsiębiorcom złagodzić skutki pandemii oraz wprowadzonych obostrzeń, koszty pandemii ponoszą wszyscy: rząd, samorządy i przedsiębiorcy - kończą urzędnicy.