Reklama

Prace archeologiczne na Starym Rynku: "już pierwsze dni przyniosły ciekawe odkrycie"

fot. Kateriny Zisopulu-Bleja / Muzeum Archeologiczne w Poznaniu / FB
fot. Kateriny Zisopulu-Bleja / Muzeum Archeologiczne w Poznaniu / FB

W październiku rozpoczęły się wyprzedzające badania archeologiczne przed planowaną modernizacją płyty Starego Rynku.

Jak już wcześniej informowaliśmy od środy, 28 października, rozpoczęło się w tym miejscu palowanie. Prace palownicy polegają na wierceniu otworów (ok.50szt) do głębokości 8m poniżej poziomu płyty Rynku w celu zamocowania konstrukcji stalowej zabezpieczającej ściany wykopu. Choć zasadnicze archeologiczne prace badawcze mają się rozpocząć, gdy z płyty rynku wyjedzie ciężki sprzęt już dokonano niezwykłego odkrycia.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Urząd Miasta Poznania przyjmuje zgłoszenia na 4-miesięczne płatne staże. Aplikuj do 18 lutego!
REKLAMA

Już pierwsze dni przyniosły ciekawe odkrycie - odsłoniliśmy wcześniejszą nawierzchnię zbudowaną z niewielkich kamieni. Te "kocie łby" (oraz głęboki rynsztok z przerzuconą nad nim kładką z desek) widoczne są na fotografiach ze zbiorów Muzeum Historii Miasta Poznania, a zwłaszcza na zdjęciu z pręgierzem sprzed 1880 roku. Z kolei na pocztówce sprzed 1904 roku widać prace remontowe przy południowej pierzei rynku, kiedy to "nasz" bruk przykryto nową nawierzchnią - informują przedstawiciele Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
-2℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
54.20 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro