Reklama
Reklama

Premier apeluje, by seniorzy nie wychodzili z domów. W Poznaniu mogą poprosić o przyniesienie zakupów do domu

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Miasto Poznań razem z Caritas Archidiecezji Poznańskiej ponownie uruchomiło usługę "Zakupy dla seniorów".

Do sytuacji seniorów odniósł się na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i instrukcji, dyspozycji bardzo mocnej, żeby seniorzy pozostali w domu. Żeby co najmniej przez najbliższe dwa tygodnie wszyscy z państwa, którzy mogą zostać w domu i nie muszą w ogóle udawać się na zakupy, czy gdzieś w celach bytowych, żeby pozostali po prostu w domach - powiedział szef rządu.

Przy okazji przypominamy, że w Poznaniu po raz kolejny uruchomiona została akcja "Zakupy dla seniorów", która ma chronić przed koniecznością wychodzenia z domów osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami, które mieszkają w Poznaniu. Mogą z niej skorzystać poznaniacy i poznanianki powyżej 60 roku życia, którzy samotnie prowadzą gospodarstwo domowe lub mieszkają z drugą osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną. Zakupy dostarczone zostaną również do mieszkania osoby z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat, mieszka w Poznaniu i samotnie prowadzi gospodarstwo domowe - przypominają miejscy urzędnicy.

Usługa dostarczenia podstawowych, codziennych produktów i leków będzie bezpłatna, ale koszt zamówionych zakupów pokrywa zainteresowany (nie może on przekroczyć kwoty 200 złotych). Żywność, środki higieniczne i środki czystości będą kupowane w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, w sklepach położonych w najbliższej okolicy zamieszkania seniorów. Leki kupione zostaną na podstawie recept. Zakupione i przyniesione produkty nie będą podlegały zwrotowi - dodają urzędnicy.

Aby zgłosić potrzebę zakupów, wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt: numer telefonu 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 20.00.

Podczas rozmowy z pracownikiem Biura dzwoniący powinien podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer telefonu. Operator przekaże zebrane informacje koordynatorowi wolontariuszy, a ten telefonicznie skontaktuje się z osobą objętą usługą i przeprowadzi krótki wywiad dotyczący potrzeb. Rozmowa pozwoli seniorowi określić, jakie konkretnie zakupy potrzebuje i na kiedy.

Telefon będzie podstawowym narzędziem kontaktu również na etapie ostatecznej realizacji zadania. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, każda usługa będzie miała nadany unikatowy numer, do wyłącznej wiadomości seniora. Tym numerem oraz specjalnym identyfikatorem będzie posługiwał się wolontariusz, uwiarygadniając swoją działalność. Żaden wolontariusz miejskiego programu nie będzie pukał do domu seniora bez wcześniejszego zgłoszenia zapotrzebowania na usługę. Senior musi zawsze wykonać pierwszy krok - podkreślają urzędnicy.

Podczas pierwszej wiosennej edycji akcji. Trwała ona od połowy marca do końca czerwca, Biuro Poznań Kontakt przyjęło wówczas 1055 zgłoszeń. W akcję zaangażowało się wtedy około 70 wolontariuszy Caritas z całego Poznania.

Władze miasta apelują też do wszystkich mieszkańców i mieszkanek Poznania - rodzin i sąsiadów osób starszych i z niepełnosprawnościami, o zaopiekowanie się w tym wyjątkowym okresie tymi, którzy będą szczególnie potrzebowali wsparcia.

Natomiast osoby zainteresowane pomocą w ramach wolontariatu mogą dzwonić pod numer telefonu 605 333 825.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
13.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro