Reklama

Żołnierze WOT zostaną wezwani alarmowo na służbę

Zdjęcie ilustracyjne | fot. DWOT
Zdjęcie ilustracyjne | fot. DWOT

Mają pomagać w walce z koronawirusem.

- Zarówno żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady OT jak i całych WOT, otrzymają powiadomienia o natychmiastowym (alarmowym) stawiennictwie w jednostce. Nie dotyczy to terytorialsów, którzy już są zaangażowani w działania przeciwkryzysowe. Powołania ochotników mają na celu maksymalne zwiększenie zaangażowania wojska w działania przeciwkryzysowe - informuje ppor. Anna Jasińska - Pawlikowska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Wojska Obrony Terytorialnej od pewnego czasu prowadzą operację "Trwała Odporność". Teraz otrzymają wsparcie od innych rodzajów wojsk. Operacja została zaplanowana na kilka najbliższych miesięcy. - Terytorialsi wielkopolskiej brygady (w województwie wielkopolskim i lubuskim) zostaną wprowadzeni do wszystkich szpitali gdzie przejmą zadania triażu. Żołnierze WOT zostaną także skierowani do większości funkcjonujących w obu województwach punktów wymazowych. Ich zadaniem będzie pobieranie materiału biologicznego na obecność koronawirusa. Większa liczba żołnierzy, będzie zaangażowana w budowę szpitali tymczasowych na szczeblu wojewódzkim - dodaje.

Dodatkowo żołnierze będą pomagać policji w monitorowaniu osób przebywających na kwarantannie. - Jednocześnie wielkopolska brygada, jak i całe WOT, na szeroką skalę będzie szkolić żołnierzy pod kątem czekających ich zadań. Aktualnie trwają i planowane są kolejne kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) oraz pobierania materiału biologicznego. Po ich ukończeniu, wojskowi w jeszcze większym stopniu odciążą lekarzy i pielęgniarki, aby kadra medyczna mogła zająć się udzielaniem pomocy chorym - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
8.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro