Reklama
Reklama

Żołnierze WOT zostaną wezwani alarmowo na służbę

Zdjęcie ilustracyjne | fot. DWOT
Zdjęcie ilustracyjne | fot. DWOT

Mają pomagać w walce z koronawirusem.

- Zarówno żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady OT jak i całych WOT, otrzymają powiadomienia o natychmiastowym (alarmowym) stawiennictwie w jednostce. Nie dotyczy to terytorialsów, którzy już są zaangażowani w działania przeciwkryzysowe. Powołania ochotników mają na celu maksymalne zwiększenie zaangażowania wojska w działania przeciwkryzysowe - informuje ppor. Anna Jasińska - Pawlikowska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Wojska Obrony Terytorialnej od pewnego czasu prowadzą operację "Trwała Odporność". Teraz otrzymają wsparcie od innych rodzajów wojsk. Operacja została zaplanowana na kilka najbliższych miesięcy. - Terytorialsi wielkopolskiej brygady (w województwie wielkopolskim i lubuskim) zostaną wprowadzeni do wszystkich szpitali gdzie przejmą zadania triażu. Żołnierze WOT zostaną także skierowani do większości funkcjonujących w obu województwach punktów wymazowych. Ich zadaniem będzie pobieranie materiału biologicznego na obecność koronawirusa. Większa liczba żołnierzy, będzie zaangażowana w budowę szpitali tymczasowych na szczeblu wojewódzkim - dodaje.

Dodatkowo żołnierze będą pomagać policji w monitorowaniu osób przebywających na kwarantannie. - Jednocześnie wielkopolska brygada, jak i całe WOT, na szeroką skalę będzie szkolić żołnierzy pod kątem czekających ich zadań. Aktualnie trwają i planowane są kolejne kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) oraz pobierania materiału biologicznego. Po ich ukończeniu, wojskowi w jeszcze większym stopniu odciążą lekarzy i pielęgniarki, aby kadra medyczna mogła zająć się udzielaniem pomocy chorym - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
53.76 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro