Pandemia nie obniżyła cen mieszkań. W Poznaniu wciąż drogo
Z opracowania Barometr Metrohouse i Gold Finanse wynika, że w większości miast wciąż kupujemy coraz droższe mieszkania.
Choć wydawałoby się, że trudna sytuacja pandemiczna może wpłynąć na obniżkę cen mieszkań, z danych zebranych przez ekspertów wynika, że ceny tego typu nieruchomości rosną. Nie oznacza to jednak, że właściciele mieszkań na sprzedaż mają same powody do radości. - Z kwartału na kwartał wzrasta podaż mieszkań z rynku wtórnego, co przy ograniczonym popycie może powodować spadek tempa sprzedaży, ale także coraz większą presję do obniżania cen. Dodatkowa komplikacja wynika z obecnej sytuacji epidemicznej, która nie sprzyja szybkiemu podejmowaniu decyzji o zakupie z uwagi na niepewność związaną z utrzymaniem obecnego standardu życia przez wiele gospodarstw domowych. Do tego należy dodać pojawiające się obawy potencjalnych nabywców o możliwość finansowania zakupu kredytem hipotecznym, bo choć banki poluzowały restrykcje wprowadzone w pierwszej fazie pandemii, nadal wiele branż znajduje się na cenzurowanym - czytamy w opracowaniu.
W przypadku mieszkań na rynku wtórnym w Poznaniu, ceny w trzecim kwartale bieżącego roku urosły o średnio 2% w stosunku do cen z drugiego kwartału. Średni cena transakcyjna za metr to 7088 złotych. To o 7% więcej niż przed rokiem. Średnia cena nabywanego mieszkania w naszym mieście to 336 tysięcy złotych, a średni metraż nabywanego mieszkania to 47 metrów kwadratowych.
Bardzo powoli rosną ceny nowych mieszkań. W drugim kwartale bieżącego roku średnia ofertowa cena za metr kwadratowy w Poznaniu wynosiła 7649 złotych. W trzecim kwartale to 7709 złotych.
Poznań plasuje się w czołówce polskich miast z najwyższą ceną mieszkań, ale i tak nie jest tu tak drogo jak w Warszawie, Krakowie, Gdańsku czy Wrocławiu. Numerem jeden od lat jest stolica, w której za mieszkanie - zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym - trzeba zapłacić ponad 10 000 zł za metr. Kolejne są Kraków i Gdańsk, w których nowe mieszkanie to koszt rzędu około 9600 zł za metr.
Najpopularniejsze komentarze