Reklama
Reklama

Ogromne kolejki do punktów pobrań wymazów w kierunku Covid-19. Przed wizytą konieczna rejestracja!

Kolejka do szpitala MSWiA | fot. Szymon / archiwum

Dziś wiele osób nie rejestruje się przed wizytą w punkcie, przez co cała procedura znacznie się wydłuża.

- Zlecając wykonanie testu w kierunku koronawirusa, lekarz rodzinny podaje pacjentowi kod. Jeśli pacjent, przed udaniem się na wymaz, zadzwoni do punktu pobrań i poda swoje dane z kodem, znacznie skróci to całą procedurę pobierania wymazu - wyjaśnia Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pacjent, który otrzymał już kod, powinien odnaleźć adres i numer telefonu do punktu wykonującego badania w kierunku Sars-Cov-2 (lista dostępna jest TUTAJ). Dziś w naszym województwie działa 45 takich punktów. Tylko w Poznaniu jest ich 12. - Jeśli chcecie skrócić czas oczekiwania na pobranie wymazu w punkcie pobrań, koniecznie zadzwońcie wcześniej i zarejestrujcie wizytę - apeluje wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia, Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Wojskami Obrony Terytorialnej.

W punkcie od pacjenta pobierany jest materiał biologiczny, który jest następnie przekazywany do laboratorium. - Przed badaniem trzeba okazać dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL. Wybierając się do punktu, należy unikać środków transportu zbiorowego. Po wykonaniu badania wynik pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta. Poinformuje o nim także lekarz POZ - dodaje Stube.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Na ulicach miejscami może być ślisko!
5℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
24.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro